Θέμα: ψυξη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-06-12, 11:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε λοιπον ενα σχεδιακι πως συνδεουμε ενα ρελεδακι (που ειναι παμφθηνο) σε ενα κοντρολερ, πως εγκαθισταται στο χωρο (καποια φωτο πχ απο το δικο σου) και δωσε και στοιχεια για αγορα ρελε
το δικο μου ειναι ολοκληρος πινακας με plc κι οχι με απλο controller (του εχω γραψει ενα πολυ μεγαλο προγραμμα και δε χρησιμοποιειται μονο για ελεγχο θερμοκρασιας αλλα για παρα πολλα πραγματα, αλλα που τα χρησιμοποιω κι αλλα που τα εχω απλα stand by πχ ελεγχο co2 που δε το χρησιμοποιησα ποτε )
Αλλα το απλο βασικο σχεδιακι για οποιονδηποτε controller ειναι το παρακατω



Στην πρωτη περιπτωση αν εχουμε controller που τροφοδοτειται με 220 και θελουμε να δουλεψουμε blower στα 220, και αν ο controller μας βγαζει rellay εξοδο (το 99% των βιομηχανικων ετσι λειτουργει) αντι να στειλουμε ατο blower την ταση τη στελνουμε στο πηνιο του ρελε (Κ1) εκει που λεει Α1 Α2 (δε μας ενδιεφερει η πολικοτητα), και μια απο τις ΝΟ (Normal open) επαφες του ρελε (συνηθως εχουν απο 2 και πανω) τη χρησιμοποιουμε αντι της επαφης του controller.

Στη δευτερη περιπτωση αν θελουμε να δουλεψουμε ανεμιστηρακι 12 volt (υπολογιστη) που ειναι και ο ασφαλεστερος τροπος κανουμε το ιδιο, μονο που αντι για 220 βαζουμε 12 volt και καλο ειναι να επιλεξουμε και δωδεκαβολτο ρελε (σε Καυκα η μεγαλα ηλεκτρολογια βρισκεις. Στα μαγαζια ηλεκρτρονικων επισεις υπαρχουν αλλα για καποιον που δεν γνωριζει απο τετοιες εφαρμογες δε θα το προτεινα γιατι συνηθως ειναι ρελε πλακετας που θελουν τουλαχιστο να κολληθουν καπου)

Η τριτη περιπτωση αφορα controllers που βγαουν 220 volt, και εδω τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα. απλως στελνεις τα 220 στο πηνιο του ρελε, και χρησιμοποιεις την επαφη του για να διακοπτεις το ανεμιστηρακι (η το heater η οτι αλλο θες)


Το ρελε που θα επιλεξετε για ανεμιστηρακι δεν παιζει ρολο στην αντοχη των επαφων του, παρτε το φθηνοτερο, ομως για το heater επιλεξτε επαφη για 5-10 Αμπερ ωστε να ζησει αρκετα χρονια χωρις προβλημα


Αυτα ειναι τα βασικα, απο κει και περα αν καποιος θελει κατι περισσοτερο επεξηγηματικο να μου δωσει πληρως τα στοιχεια του κοντρολλερ του και του ανεμιστηρα που θα χρησιμοποιησει για να του φτιαξω αναλυτικο σχεδιο με βαση τα δεδομενα του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01673 seconds with 11 queries