Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-06-12, 03:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ωραιο θεμα, μια χαρα σε βρισκω κι εσενα...
Εγω πολυ χειροτερα ειχα την κ....λα να αποκτησω ενυδρειο και μια μερα (ειμαι παρορμητικος στις αγορες μου, και γενικα σα χαρακτηρας) μπηκα σε ενα πετσοπαδικο 25ης κατηγοριας και ειπα στον "ειδικο" οτι θελω να στησω το πρωτο μου ενυδρειο και να με βοηθησει.
Του εδειξα ενα 40λιτρο και εκεινος με συμβουλεψε να μην παω κατ ευθειαν σε κατι τοσο μεγαλο και δυσκολο (ειχε μυρισει τα λεφτα στην τσεπη μου ο π...στης) και να αγορασω ενα 12 λιτρα για να μαθω και σε 3 μηνες να παρω το 40ρι.
Μου ειπε οτι αυτο το 12λιτρο ειναι καταλληλο για 7 ψαρια -εννοωντας χρυσοψαρα- τα οποια μου εδωσε ενα απο καθε ειδος που ειχε. Επειτα μου ειπε οτιο πρεπει να παρω κι ενα "γλυφτη" για να καθαριζει τα τζαμια, δυο γατοψαρα για να τρωνε τα σκ...τα των χρυσοψαρων, κι ενα κλοουν για να τρωει τα σαλιγκαρια. Τον ρωτησα αν πρεπει να αφαιρεσουμε χρυσοψαρα αφου ειπε πως το "ενυδρειο" ειναι καταλληλο για 7 ψαρια αλλα μου ειπε οτι τα χρυσοψαρα θεωρουνται ψαρια αλλα τα υπολοιπα οχι (ζαρζαβατικα μηπως?) και απλως τα εχει καθε ενυδρειο.
Μαζι με αυτα τα ψαρια και μη πηρα κι ενα μονομαχο (αυτος ηταν δικη μου επιλογη) και ο ειδικος με διαβεβαιωσε οτι ουτε αυτος θεωρειται ψαρι γιατι ειναι τροπικο!
Μαζι με αυτα μου εδωσε ολη τη σειρα της sera για τεστ (μεχρι και για σιδηρο και για co2 ! ) ενα μπουκαλακι με μπουκαλοβακτηρια, toxivec (λες και θα εσωζε την κατασταση) ph plus + ph minus και μου ειπε να χρησιμοποιω και τα δυο ωστε να ρυθμιζω το ph να ειναι παντα 7 ακριβως, μερικα ταλαιπωρημενα φυτα δικης μου επιλογης, μια τροφη flakes σε διαφανες σακουλακι (αν μαθω ποτε οτι ειναι δικης του κατασκευης δε θα εκπλαγω), βιταμινες, υποστρωμα (επισεις δεν αποκλειεται να το μαζευει απο τιποτα οικοδομες) θερμομετρα, θερμαντηρα κτλ κτλ κτλ, συνολο 250.000 δρχ με την εκπτωση!
Με συμβουλεψε το φιλτρο να το καθαριζω με μια σταγονα ava καθε βδομαδα (προσοχη οχι αλλη μαρκα) αλλα προσοχη, μου υποδειξε πολυ σωστα τον τροπο που πρεπει να κανω προσαρμογη (η προσαρμογη μας μαρανε)
Επισεις μου ειπε οτι οταν υπαρχει φιλτρο στα ενυδρεια το νερο δεν το αλλαζουμε ποτε γιατι οσο παλιωνει γινεται πολυτιμο και απλως συμπληρωνουμε την εξατμιση.

Οπως ηταν φυσικο, τα ψαρια την καναν ενα ενα (πρωτος ο κακομοιρης ο μονομαχος πηδηξε εξω απο τη χαβουζα γιατι καταλαβε πως δε θα εχει καλα ξεμπερδεματα ) και επειτα καθε μερα εβλεπα κι απο ενα ψαρακι νεκρο.
Πηγα στον "ειδικο" και μου εδωσε αντιβιωσεις και φαρμακο για μυκητες! και μου ειπε πως εγω φταιω που αρρωστησαν γιατι μαλλον αναψα τα φωτα αποτομα! (τωρα πως θα τα ανοιγα πιο γλυκα δεν μου εξηγησε)
Οταν πηγα καπως ψιλιασμενος οτι ο ανθρωπος ειναι εντελως μαλ....ας οτι εχασα ολα τα ψαρακια αυτος μου ειπε πως καμια φορα ειναι φυσιολογικο και μεχρι να στρωσει ενα ενυδρειο μπορει να πεθανουν αρκετα ψαρια, και προθυμοποιηθηκε να μου πουλησει μια παρτιδα καινουργια!
Τοτε θυμηθηκα πως εκει κοντα ηταν ενας προμηθευτης μου που εχει στο γραφειο του ενυδρειο, και πηγα να τον βρω να τον ρωτησω αν ολα αυτα στεκουν, και ...οκ, δε μπορω να πω οτι αυτα που μου ειπε ηταν ολα σωστα αλλα τουλαχιστο ηταν πολυ πιο φυσιολογικα απο τις "συμβουλες" του "ειδικου"
¨
Το ιδιο απογευμα πηγα σε ενα αλλο petshop και αγορασα ενα 60λιτρο το οποιο εστησα πολυ ομορφο με ξυλα, αρκετα σωστα επιλεγμενα φυτα κτλ και το 12λιτρο το εκανα ...γλαστρα για lucky bamboo
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02228 seconds with 11 queries