Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 21-10-09, 20:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα τη βοηθεια σας για να στησω ενα βιοτοπικο malawi καθοτι ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτο το χομπυ. Το ενυδρειο μου ειναι το rio 180lt με διαστασεις 101χ41χ50. Εχω παρει απο waterinn 25kg ψιλη αμμο granucol brown η οποια δεν ειναι χαλαζιακη νομιζω. Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εχω αγορασει ενα της rena για ενυδρειο 600Lt με ροη 1350 lt/h. Εχω παρει και μια αεραντλια αλλα μαλλον δε μου χρησιμευει απ' οτι διαβασασωστό.
Παμε παρακατω.. τι χρειαζομαι ακομη?
1. θελω να παρω αστερακια για το φιλτρο. Να παρω και μακαρονια ή μονο αστερακια?προτίμησε siporax ή substrat pro
2. διαβασα οτι πολλοι χρησιμοποιουν φενιζολ στον πατο του ενυδρειου για ασφαλεια απο πτωση πετρων οποτε θα παρω το μπλε το οικοδομικο.σωστά
3. κολλα για της πετρες.. (πως τη ζηταω? κολλα για ενυδρειο? )να γράφει καθαρή 100%
4. πετρες... θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το μεγεθος τους.. για το ενυδρειο μου τι μεγεθος πιστευετε ειναι καταλληλοφρόντισε τοποθετώντας τες να φτιάχνουν πολλές τρύπες,φωλιές,περάσματα,κρυψώνες? επισης απο που θα βρω καταλληλες πετρες? εχω διαβασει/ακουσει για τον Ερμη και leroy merlyn. Προτεινετε μου καποιο καταστημα. Επισης δε ξερω και πιο χρωμα ειναι καταλληλο.
5. θα παρω μαυρο χαρτονι για το πισω φοντο.
6. πιστευετε η αμμος που πηρα ταιριαζει? ειναι ψιλη αλλα ειναι καφε.. μηπως επρεπε να παρω πιο ανοιχτο χρωμα? αν χρησιμοποιησω την καφε που πηρα να βρω πετρες σε αποχρωση του καφε?ότι σ'αρέσει,σε λίγο όλες θα πρασινίσουν απο την άλγη
7. φυτα τα βαλω?κατά την γνώμη μου ναι-ανούμπιες,βαλισνέριες να βαλω υποστρωμα φυτων μηπως χρειαστει να βαλω φυτα ή δεν ειναι απαραιτητο?δεν χρειάζεται επειδη απ' οτι διαβασα γενικα στα αφρικανικα βιοτοπικα μπαινουν ελαχιστα ή καθολου φυτα. αν χρειαστει να βαλω καποια θα πρεπει απαραιτητα να εχω υποστρωμα φυτων?όχι
8.τωρα που εβγαλα το φιλτρο πως θα στερεωσω το θερμαντηρα/θερμοστατη?προμηθεύσου κατάλληλα βεντουζάκια

Χρειαζομαι κατι αλλο? αν ξεχασα κατι πειτε μου..διάβασμα και όχι βιασύνη στο στρώσιμο

τωρα οσο για τα ψαρια ειδα σ' αυτο το site http://www.aquariumlife.net καποιες πληροφοριες για προφιλ ψαριων τα παρκατω που υποτιθεται χρειαζονται ελαχιστη δεξαμενη λιγοτερη απο 180 λιτρα. δεν ξερω βεβαια αν οι πληροφοριες του ειναι σωστες..

1. Pseudotropheus Acei καλή επιλογή
2.Melanochromis Johanni "ζόρικα"
3.Iodotropheus sprengerae καλή επιλογή
4.Melanochromis Auratus είναι απο τα πιό "επιθετικά"
5.Aulonocara hansbaenschi θέλουν περισσότερα λίτρα
6.Labidochromis hongi καλή επιλογή
7.Red Zebra (Metriaclima estherae) "ζόρικα"

αυτα υποτιθεται οτι ταιριαζουν στο ενυδρειο μου των 180 lt. Θα ηθελα τις προτασεις σας για συνδυασμους και βεβαια να μου πειτε αν οντως μπορουν να μπουν στο ενυδρειο μου ή αν το site δεν ειναι και τοσο εγκυρο.. Μηπως θα μπορουσαν να μπουν και αλλα που δεν αναφερονται παραπανω?
Γνώμη μου να πας για species tank με ένα χαρεμάκι απο 1 αρσενικό+3-4 θηλυκά(για malawi και πάνω απο 1 είδος πιστεύω ότι χρειάζεται μήκος ενυδρείου τουλάχιστον πάνω απο 1.20).Θα έλεγα να δεις και τα Labidochromis caeruleus "yellow" ή τα Melanochromis "maingano".

Sorry για το μεγαλο Post.. απλα μαζεψα ολες τις αποριες μου και τις εγραψα μαζεμενες..
Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02036 seconds with 11 queries