Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-04-09, 19:25
Lilith
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλησπέρα +πάλι σε όλους.
Τα ψάρια τα τάιζε η πεθερά μου. Της είχα χωρίσει σε χαρτοπετσέτες την τροφή που θα τους έριχνε κάθε μέρα. JBL flakes NovoVert 2 φορές τη μέρα. Θερμοκρασία 26 C ΡΗ 7,6 ΝΗ4 0. Το ενυδρείο δουλεύει με αυτό το στήσιμο 1,5 μήνα τώρα. Πριν ήταν άδειο για 2-2,5 μήνες +πιο πριν δούλευε για 2,5 χρόνια περίπου. Όταν ψόφησαν τα προηγούμενα το ενυδρείο άδειασε απολυμάνθηκε πλήθηκε έβρασα το χαλίκι του +ξαναστήθηκε από την αρχή. Δούλευε χωρίς ψάρια για 1 μήνα. Τα πρώτα που μπήκαν είναι αυτά +αυριο κλείνουν 15 μέρες. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα. Αυριο θα κάνω την πρώτη.
Τα συμπτώματα τά παρατήρησα όταν επέστρεψα. Κάποια άλλα που δεν ξέρω αν είναι σχετικά είναι ότι ο μεγάλος αρσενικός μερικές φορές στέκεται τελείως κάθετος +ακίνητος για λίγη ώρα αλλά μετά επανέρχεται. Οι 2 πορτοκαλί θηλυκιές συχνά "πιάνουν πάτο" ανάμεσα στα φυτά. Η μία άσπρη και ο μεγάλος αρσενικός πάλι μερικές φορές "στραβώνουν" τις ουρές τους προς το κεφάλι τους + ανοίγουν διάπλατα το στόμα τους σα να χασμουριούνται (sorry δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα). Αυτά τα συμπτώματα όμως δεν μπορούν να τους ανοίξουν το κεφάλι, το κοπάνημα που κάνουν όμως μπορεί.
Από το παλιό στήσιμο δεν κράτησα παράμόνο το χαλίκι ένα ξύλο +ένα πιθάρι διακοσμητικό +3 ανούβιες. Όλα τα υπόλοιπα θερμοστάτης αερόπετρα θερμόμετρα σωληνάκια βεντούζες φυτά είναι καινούργια! Μέχρι +το παλιό φίλτρο ξεκόλησα από μέσα +εβαλακαινούργιο εξωτερικό!
Ξέχασα να σας πω ότι τα ψάρια τρελαίνονται να μαδάνε +να φτύνουν το μαλλί που έχει πιάσει πάνω το ξύλο.
Επειδή ε'ιχα στο παρελθόν ψάρι με ich, ξέρω πως είναι και τα περασα ιερά εξέταση. Δεν έχουν ούτε ένα στίγμα πάνω τους.
Παρεπιπτώντως κάποιος γνωστός μου είπε να βγάλω από μέσα τα σακουλάκια +να το αφήσω να δουλέψει μόνο με τα σφουγγάρια. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά +συγνωμη για την πολυλογία μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries