Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 13-04-06, 08:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ωραία επιλογή.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ακολουθήσεις για να πραγματοποιήσεις τα σχέδιά σου. Αυτό που προτείνω εγώ, είναι οτιδήποτε και αν αποφασίσεις, να έχει προοπτική για εξέλιξη. Και εννοώ, ότι ξεκινάς τώρα με ένα σύστημα fish-only, αλλά ίσως σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, θα θες να πας σε reef.
Στη θέση σου θα έκανα οπωσδήποτε sump, στο οποίο θα έβαζα όλο τον εξοπλισμό μου και παράλληλα θα αύξανε και τα λίτρα του συστήματός μου. Στο sump, μπορούν να μπουν πολλά μοντέλα skimmer.
Αν τώρα δεν θες, θα αναγκαστείς να βάλεις hangon και αυτός που σου προτείνει ο Ovelix είναι πολύ καλός.
R.O. θα ήταν πρέπον να πάρεις και μόνο καλό θα κάνεις.
Τώρα σχετικά με την φίλτρανση, εγώ θα έβαζα ένα 2028 για βιολογικό και ένα 2216 για χημικό και παράλληλα με τον ζωντανό βράχο (φαντάζομαι για ζωντανό μιλάς) και την ζωντανή άμμο, θα είσαι ο.κ. Αν τα έχεις τώρα τα 2217, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Τα θέματα βέβαια δεν περιορίζονται μόνο σε αυτά. Υπάρχουν ακόμα πάρα πολλά που θα πρέπει να λυθούν (οι διαφορές γλυκού θαλασσινού είναι αρκετές), αλλά φαντάζομαι με σωστή οργάνωση και αρκετό διάβασμα όλα θα πάνε καλά.
Και μη διστάσεις να κάνεις την οποιαδήποτε ερώτηση (όσο κουτή και αν σου φαίνεται). Όλοι όταν ξεκινήσαμε δεν ξέραμε πολλά πράγματα (όχι ότι τώρα ξέρουμε…… )
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries