Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-10-14, 22:48
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο stanisalus18, ωραία κατασκευή και φθηνή.
Μια πρόταση ή παρατήρηση, με 7,5 Ευρώ περίπου να πάρεις ένα κουτί συντηρητικό ξύλου εμποτισμού και να το περάσεις. Το ξύλο κινδυνεύει από την υγρασία ή το σαράκι, το συντηρητικό θα το προστατέψει και από τα 2. Σου προτείνω το Diaxyl αν θες μια ελαφριά γυαλάδα ή το Vivexyl που είναι σαν γαλάκτωμα και είναι ματ (δεν γυαλίζει) , υπάρχουν σε άχρωμο ή σε ότι απόχρωση ξύλου θέλεις. Σου συνιστώ να το κάνεις από προσωπική εμπειρία , γιατί ως γνωστό έχω κάνει αρκετές κατασκευές από ξύλο (από παλέτες συγκεκριμένα) και όλες είναι σε εξωτερικό χώρο (σε ταράτσα) και εδώ και χρόνια είναι σχεδόν έτσι όπως τις έφτιαξα.
Μία ερώτηση, θα το ντύσεις ή θα το αφήσεις έτσι ;
Γιατί αν δεν το ντύσεις νομίζω πως πρέπει να προσθέσεις περιφερειακά καμιά σανίδα ακόμα να το ενισχύσεις από πλευρικές μετακινήσεις. Αν το ντύσεις τουλάχιστον με 8αρι κόντρα πλακέ ή 10αρι ή παχύτερο νοβοπάν ή mdf κλπ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Και πάλι μπράβο
θανκς κυριε αρχιμαστορα, χαρα μου τεραστια που ακουω την γνωμη σας. δεν την εχω τελειωσει αυτη την βαση. ειναι το πρωτο σταδιο και ηθελα να τη δημοσιευσω να την δειτε. το ειχα στο μυαλο μου να τη βαψω με το βερνικι και ετσι θα γινει. θα σας ενημερωσω με την εξελιξη εδω, δεν θα σας αφησω μην ανησυχειτε. απλα ηθελα να δειξω πως με 20 αντε με 25 ευρω και ισως με ενα επιπλεον καδρονι μπορει να κανει καποιος μια βαση του στυλ αυτου στα γρηγορα. αν και ετσι οπως το βλεπω ειναι αρκετα στιβαρη η βαση αυτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο γρηγορο και οικονομικο. Μπραβο

Θελω και εγω να μαθω αν θα το ντυσεις ( και αν το ντυσεις θα ηθελα να δω την συνεχεια )

Εμεινες ικανοποιημενος απο τα κοψιματα του πρακτ?
σε ευχαριστω μιχαλη, θα δεις την εξελιξη της βασης αυτη, αν πανε ολα καλα βεβαια, τις προσεχεις μερες. ναι ικανοποιημενος ειμαι με τα κοψιματα, ετσι κι αλλιως, ολα τα ξυλουργεια πανω κατω χρησιμοποιουν το ιδιο μηχανημα που εχει το πρακτικερ, δεν εχουν καμια διαφορα νομιζω. τους ειπα βεβαια πριν τους παραδωσω τα καδρονια, να τα κανουν στις ακριβες διαστασεις που τους εγραψα και ετσι εγινε, ουτε σε χιλιοστα δεν ξεφυγαν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries