Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 13-04-14, 22:06
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
... και η ludwigia πίσω έχει πολύ ωραίο κόκκινο χρώμα!!
είχα trigonostigma ειναι πανέμορφα και παντελώς άκακα.. δίνουν και μια χρωματική πινελιά!
Την ludwigia την έχω 2 χρόνια στο ενυδρείο, το καλύτερο χρώμα το έχει πάρει απ' όταν άρχισα να χρησιμοποιώ λάμπες sylvania grolux
είχα παλιότερα Trigonostigma heteromorpha, πολύ όμορφα ψαράκια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί σου φαίνεται περίεργο που γέννησαν οι οτόκυκλοι; Σε τόσο όμορφο ενυδρείο θα γεννήσουν και οι πέτρες σου 1000 μπράβο για το στήσιμο...

Είπες ότι δουλεύεις μόνο με δυο λάμπες (48w); Ρωτάω γιατί έχω λίγα w/lt και θέλω να βάλω μερικά κόκκινα φυτά αλλά φοβάμαι πως δεν θα πιάσουν.
χαχα, σε ευχαριστώ!!

Τους τελευταίους 2-3 μήνες ανάβω 4 λάμπες, τις 2 για 9 ώρες και τις άλλες 2 για 3 ώρες αν θυμάμαι καλά. Το πρώτο ζεύγος είναι μία sylvania grolux και μια απλή daylight και το δεύτερο ζεύγος είναι μία sylvania grolux και μία warm white.
Άρχισα να δουλεύω τις επιπλέον 2 κυρίως για την cuba και για να πάρει και λίγο χρώμα το pogostemon stellatus.
Έτρεχε αρκετούς μήνες με 2 λάμπες μόνο, δεν είχα πρόβλημα με τα κόκκινα φυτά αλλά βοηθούσε και η grolux. Παίζει ρόλο και το co2 καθώς και τα λιπάσματα που προσθέτεις.


Πέτυχα και ένα μικρούλι στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου σήμερα, πρέπει να είναι γύρω στα 5-6 χιλιοστά

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries