Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-08-07, 16:00
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2007
Περιοχή: Συκιές (Θεσσαλονίκης)
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Σκέψεις για nano reef...

Μετά από ένα χρόνο στο γλυκό νερό σε 120 λίτρα, αποφάσισα να κάνω και άλλο ένα ενυδρείο, αλλά αλμυρό... nano reef για την ακρίβεια...

Έψαχνα αρκετές μέρες για ενυδρείο, σκεφτόμουν να κάνω μόνος μου το ενυδρείο, με πολύ επιφυλακτικότητα γιατί είχα πολλά προβλήματα... μέχρι που είδα αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14330 και μου έλυσε τα χέρια... φτηνό, μικρό, ότι μέγεθος-σχήμα θέλω... όλα τέλεια!

Έτσι αποφάσισα να κάνω ένα με διαστάσεις 45χ60χ45 με την πλάτη (121,5L), και 45χ40χ45 χωρίς την πλάτη (81L)... θα βάλω eheim αντλεία (εννοείται) να γυρίζει 5-6 φορες τα λίτρα του (συνολικά) σε μια ώρα και πολύ πολύ βαμβάκι και substrat-pro και βέβαια μικρό skimmer (θα έχει 1 ψάρι άρα λίγη βρώμα απο τροφές κτλ). Σίγουρα θα βάλω κάποια κιλά ζωντανό βράχο (πάνω από 8kg) και πολύ αραγωνίτη (για το γνωστό λόγο) και επίσης λέω να βάλω δίπλα στον ζωντανό βράχο και λίγο ψόφιο. Στο pet shop μου είπαν ότι αυτά με ένα ψάρι είναι καλύτερα από οκ...


Το νερό βέβαια θα ετοιμάζεται με αο και αλάτια κα ειδικά συστατκά (θέλω να μου συστήσεται εταιρίες μιας και δεν έχω εμπειρία, μόνο τη seachem ξέρω) για 1-2 μέρες πριν μπει στο ενυδρείο και καλύτερα θα είναι να κάνω και εβδομαδιαίες αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα το 15-20% του νερού γιατί δεν θα έχω μηχάνημα που αφαιρεί τα νιτρικά που είναι πολύ βλαβερά για τα θαλλασινά, όπως μου είπαν στο pet shop.

Το ψάρι που θέλω να βάλω, το είδα στο pet shop και τρελάθηκα, είναι 1 και μοναδικό lionfish, είται το Dendrochirus brachypterus που είναι νανάκι είται το Pterois volitans που μεγαλώνει, και απ ότι βλέπω στο internet και από αυτά που μου είπαν στο pet shop δεν θεωρούνται ιδιαίτερα ευαίσθητα (μέτρια, στα ίδια επίπεδα με τον "νεμο") και αν το ενυδρείο είναι 2-3 μήνες εν λειτουργεία και όλα είναι καλά (με τα παραπάνω που έγραψα) δεν θα αντιμετωπίσω προβλήματα. Εκεί τα ταϊζουν καταψηγμένα krill, καμιά άλλη ιδεα? Μόνο κατεψυγμένα φυσικά...

Θα βάλω και κανα κοράλι βέβαια, με χαμηλές απαιτήσεις, αλλά εδώ έχω πρόβλημα, από τα site που βρίσκω δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι πιο ανθεκτικό και με χαμηλές απαιτήσεις και επίσης ξέχασα να πάρω πληροφορίες από pet shop, άρα θέλω ονόματα-links οτιδήποτε, και βέβαια οι προσωπικές απόψεις των χομπιστών εδώ είναι πολύ πιο σίγουρες...

Ένα άλλο πρόβλημα είναι το χαμηλό ΚΗ και ph, στην περιοχή μου το ph είναι 7,4 (μου φαίνεται πολύ χαμηλό, api έχω) και το ΚΗ είναι κάτω από 10, οι τιμές ανεβαίνουν με ειδικά αλάτια και κοράλια και τον βράχο αλλά ανεβαίνουν αρκετά? Τα θαλασσινά θέλουν ph 8,1-8,4 και ΚΗ ~12, σωστά?
Γαρίδες λέω να μη βάλω μιας και έχω δει φωτο με lionfish που έχουν μια στο στόμα... αλλά και πάλι η προσωπική εμπειρία σας είναι πολύτιμη!

Όλα τα παραπάνω πως τα βλέπετε? Θα λειτουργήσει το ενυδρείο σωστά όχι? Και συμβουλές θέλω!


Το site από το οποίο χρησιμοποίησα είναι το http://www.aquahobby.com/age_of_aquariums.php και πολλά link που βρήκα σε αυτό, αν και δεν είναι πολλές οι πληροφορίες (όσες θα ήθελα να δω τουλάχιστον) γι αυτό αν ξέρετε κάποιο καλύτερο παρακαλώ γράψτε το.


Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01824 seconds with 11 queries