Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #111  
Παλιά 18-03-18, 20:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ενα update μετα απο καιρο το ενυδρειο μετα απο μια περιοδο καθιζησης,δειχνει να ξαναβρισκει ισορροπιες αλλα εχω καποιες αλγες και θα θελα τη γνωμη των "ειδικων" .. Δεν πανε ολα τα φυτα καλα
λοιπον εχω bba,λιγη gsa αλλα προσφατα εμφανιστηκε hair algae η οποια εξαπλωνεται κυριως στα πιο παλια φυλλα και στο πισω μερος του ενυδρειου..hair κι οχι νηματοειδης..θα βαλω φωτο να τη δειτε..
καποιες λεπτομερειες..150 λιτρα καθαρα,αλλαγες νερου 80λτ/βδομαδα, διαχυση με ριακτορα 2 φυσ/δευτ με ηλεκτροβανα- λιπανση Ε.Ι 15-20ppm,φωτισμος 2Χ39 watt με ανακλαστηρες-φωτοπεριοδος 8,5 ωρες..
Φιλτραρισμα 1000λτ/ωρα που πραγματικα δινει 250 στην εξοδο.
επιπλεον κυκλοφορητης 600 λτ/ωρα.

την bba την σταματαω με οξυζενε τοπικα αλλα ξαναρχεται..και καθεται κυριως στη μεση του ενυδρειου στο χαλικι..τη σιφοναρω με το λαστιχο.Εχω τωρα κανα 10 ημερο που καθαρισα φιλτρο, σωληνες,ριακτορα και να δω τι θα γινει.επισης αυξησα κυκλοφορια.
μ αυτη τη hair δεν ξερω τι να κανω για δειτε μερικες φωτο..

το micranthemoides παει να το ξεκανει


cabomba aquatica και d.diandra στα χαμηλα κλαδεμενα φυλλα..


εδω η rotala rotundifolia μετα απο καθαρισμα απο bba, μενει στασιμη περιεργο..


εδω η diandra παρα την πολυ γρηγορη αναπτυξη- φαινεται καθαρα η αλγη..


althrnathera mini πιανει ευκολα bba κι εχει κοψει η αναπτυξη


και μια γενικη εικονα του ενυδρειου


Σκεφτομαι για καποιο διαστημα να χαμηλωσω φωτισμο βγαζοντας τους ανακλαστηρες και να ξεκινησω και μεσοβδομαδα μια αλλαγη νερου επιπλεον
ενταξει δεν ειναι και τεραστιο το προβλημα αλλα αρχιζει και με κουραζει..Βλεπετε καποια ελλειψη στα φυτα?
ευχαριστω!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries