Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-01-18, 23:37
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά!!!
Με αυτό το setup πρεπει να τρέχει 5 χρόνια (δεν είμαι και σίγουρος να σου απαντήσω ακριβώς) γιατί το πήρα μεταχειρισμένο.
Το μόνο που του έκανα είναι που του πρόσθεσα επιπλέον 4 corydoras. Εχω κάνει αρκετές αναδιατάξεις στα φυτά.

Ναι λίγη καφέ αλγη υπάρχει στις ρίζες της ανούμπιας και σε κανα δυο φύλλα αλλης ανούμπιας και σε κάποια αλλά που είναι μπροστά στο τζάμι (φαίνονται σε μια φωτό)

Αν μεγεθύνεις την φωτογραφία του κόκκινου φυτού (το οποίο δεν γνωρίζω ονομασία) θα προσέξεις οτι τα κατώτερα φυλλώματα εχουν πιάσει μια πράσινη αλγη πολύ διακριτική.

Ναι σε μονιμη βάση ρίχνω το αλγοκτόνο. Σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ενυδρείου μονο αυτό έριχνε και έκανε δουλειά απ οτι μου είπε, αλλά και βλέποντας το, σίγουρα είχε δίκιο. Προσωπικά το ενυδρείο το εχω 3 εβδομάδες και εχω ξεκινήσει να ρίχνω και CO2 υγρό.
Γενικά με το φυτεμένο έχω ελάχιστες γνώσεις μιας και το προηγούμενο μου ενυδρείο ήταν αφρικανικό.

Βακτήρια ρίχνω γιατί ελεγε το μπουκαλάκι της seachem και μάλιστα πήρα ενα καινούργιο το περασμένο Σάββατο. Δεν πειράζει, θα τα ρίχνω μόνο στις αλλαγές μέχρι να τελειώσει.

Θα μπω σε εβδομαδιαία αλλαγη τώρα που εχω και την όρεξη μιας και γίνεται αρκετά εύκολα (αρκεί να πάρω μια μικρή αντλια για να σταματήσω να ρουφάω χεχεχε)

Σε αυτό το ενυδρείο με αυτά τα ψάρια θα μπορούσα να βάλω μερικές γαρίδες;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01754 seconds with 11 queries