Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 16-01-18, 13:05
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εννοει την διαφορα ?
Ναι 6 βαθμούς διαφορά θερμοκρασίας ευτυχώς δεν μένω βόρεια , λάθος διατύπωση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=23
και υπολόγισε πως ένας κατάλληλος θερμαντήρας δεν λειτουργεί συνέχεια.
Για 6 βαθμούς διαφορά δεν θα κάψει πολλά, ανάλογα και τα λίτρα βέβαια.
Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ;
Αν έβαζες δίσκους θα σου έλεγα πως ναι, η ΔΕΗ θα σε τσακίσει, γιατί ακόμα και το καλοκαίρι θα θες θερμαντήρες.
Αν πάλι φτιάξεις φυτεμένο με απαιτητικά φυτά και θες δυνατό φωτισμό,
και πάλι με τη ΔΕΗ δεν θα τα πας καλά
Αν έχεις χρυσόψαρα, δεν χρειάζεται καν να βάλεις θερμαντήρα
Τα πάντα είναι σχετικά όπως καταλαβαίνεις
Ευχαριστώ για την απάντηση Τάκη! Όχι δεν θα είναι φυτεμένο ούτε δίσκους θα φιλοξενώ (προσωρινά τουλάχιστον) 6 Βαθμούς διαφορά έχω με την θερμοκρασία περίπου τον χειμώνα συνεπώς η θερμάστρα δεν είναι μόνιμα ανοιχτή. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο,

Όλα αυτά είναι προβληματικά σαν σχέδια για πολλούς λόγους:
Τα περισσότερα ψάρια είναι πολύ μεγάλα για τα τελικά ενυδρεία που σκοπεύεις να τους δώσεις
jaguar cichlid 50cm
Dovii cichlid 60-70cm
arowana 70-90cm
pacu 100cm
Κάποια είναι και πολύ επιθετικά για να ζήσουν μαζί, ιδιαίτερα σε μικρό ενυδρείο

Σε 450λ με τίποτα δεν ζουν dovii για πολύ. Σε 1200 λίτρα επίσης δεν μπαίνει με τίποτα pacu και είναι ζορισμένο πολύ και για τα υπόλοιπα είδη που αναφέρεις εκτός από τα Oscar.
Επίσης όλα αυτά τα ψάρια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα κανονικά, οπότε δεν επιτρέπουν πλάνο διετίας 2ετίας. Θέλουν το τελικό ενυδρείο από την αρχή ή το πολύ σε λίγους μήνες. Τα μακροπρόθεσμα πλάνα για μεγάλα ενυδρεία πάνε και πίσω πολλές φορές για λόγους που δεν μπορούμε πάντα να ελέγξουμε και με τέτοια ψάρια, καταλήγεις με νεκρά ψάρια γρήγορα λόγω επιθετικότητας ή κακών συνθηκών νερού.

Για τώρα, βάλε το Οσκαρ στο 200λ μεταφέροντας βιολογικό υλικό από το 40λ και πάρε το 450αρι ή ακόμα καλύτερα 600λ το συντομότερο. Στήσε τα ενυδρεία με ψάρια που μπορούν να μεγαλώσουν στο πλήρες των δυνατοτήτων τους και να περνάνε καλά στα ενυδρεία που ήδη έχεις και όταν φτιάξεις μεγαλύτερο, πάρε κατάλληλα είδη για αυτά. Μεγαλώνουν εκπληκτικά γρήγορα αυτά τα ψάρια, δεν είναι ψάρια για μακροπρόθεσμα πλάνα αναβαθμίσεων. Και θα δεις επιθετικότητες που δεν θα μπορείς να ελέγξεις σε μικρό ενυδρείο. Σε μεγάλα ενυδρεία τα ίδια ψάρια δεν είναι επιθετικά. Απλά θέλουν τον χώρο τους
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Κώστα είμαι 2 μέρες στο φόρουμ και με έχετε βοηθήσει αρκετά. Σίγουρα γνωρίζεται πολύ παραπάνω πράγματα από εμένα που είμαι νέος σε αυτόν τον τομέα. Ναι θα αναβαθμίσω αρχικά σε 450 σε 5-6 μήνες ή κάτι μεγαλύτερο ανάλογα πάντα με την οικονομική δυνατότητα , τον χώρο και το μελλοντικό πλάνο ενός ενυδρείου αρκετά μεγάλου ώστε να μπορώ να προσφέρω τα κατάλληλα στα ψάρια μου. Μην ξεχνάμε ότι για να τα βλέπω να μεγαλώνουν και να ζουν πρέπει να τους προσφέρω ότι χρειάζονται. Καλύτερα 100ευρώ παραπάνω που λέει ο λόγος απ' το να τα έχω για ορισμένο χρόνο και με ημερομηνία λήξης. Συνεπώς για να μην λέμε πολλά λόγια και κάνουμε άρθρα χωρίς λόγο. Υπολόγιζα το μεσαίο μου ενυδρείο να το πάρω γύρω στο χιλιάρικο βγάζοντας έξω τα εξωτερικά φίλτρα και την διακόσμηση + τα αναλώσιμα. Μου άρεσε το Vision 450 αλλά προφανώς και δεν καλύπτει ούτε το dovii μου ούτε ε΄να ζευγάρι τζαγκ που θέλω. Ίσως να καλύπτει ένα μικρό κοπάδι black diamond redeye piranha που επίσης ενδιαφέρομαι να αποκτήσω αλλά δεν είναι προσωρινά στα πλάνα. Οπότε πάμε στα 500-600 λίτρα φτιαχτό. Έχετε να μου πείτε για τι φίλτρα εσω-εξω να χρησιμοποιήσω (θερμάστρες λογικά μια 300 και μια 200 Rena καλύπτομαι) ? Φώτα θέλω UV λόγω ενέργειας μακροπρόθεσμα οπότε θα καλύψει ένα σημαντικό μέρος του προυπολογισμού μου ο οποίος είναι γύρω στο χιλιάρικο όπως αναφέρω. Ευχαριστώ και πάλι
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosKoul : 16-01-18 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02174 seconds with 11 queries