Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-11-17, 12:00   #1
Αλλαγή νερού σε γκάπυ
eri1784
Junior Member
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-17, 12:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους!
Έβαλα στο ενυδρείο για πρώτη φορά ένα χαρεμάκι γκάπυ πριν από 10 μέρες περίπου. Στη βδομάδα πάνω τους έκανα την πρώτη τους αλλαγή νερού. Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας όλα πήγαν καλά, όμως όταν ολοκληρώθηκε τα ψαράκια ήταν στρεσαρισμένα. Για μια ολόκληρη μέρα ήταν αδρανή, είχαν μείνει στην επιφάνεια σχεδόν ακίνητα κι έφαγαν ελάχιστα το βράδυ και το επόμενο πρωί. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, η διαδικασία έγινε αργά, η θερμοκρασία δεν μεταβλήθηκε ούτε το pH.
Το Σάββατο που μας πέρασε έβαλα άλλο ένα χαρεμάκι. Με την εισαγωγή τους άρχισαν να δραστηριοποιούνται και τα παλιά. Πλέον όλα τα ψαράκια είναι μια χαρά, κινητικότατα και ορεξάτα. Το θέμα μου είναι το εξής:
Την Πέμπτη θα φύγω και θα γυρίσω την Κυριακή το βράδυ. Η προγραμματισμένη τους αλλαγή νερού είναι για την Πέμπτη. Να την κάνω νωρίτερα με τον κίνδυνο να στρεσαριστούν πάλι? Αν την αφήσω για Δευτέρα μεσημέρι υπάρχει ο κίνδυνος να ανέβουν πολύ τα νιτρικά? Φοβάμαι πως επιστρέφοντας θα έχω απώλειες…
Από φαγητό δίνω λίγο παραπάνω από χτες, διότι δεν έχει έρθει η ταίστρα ακόμα, οπότε θα φάνε Πέμπτη πρωί και μετά Κυριακή βράδυ ξανά. Έχω και κάτι ταμπλέτες που υποτίθεται καλύπτει τα γεύματα για μερικές μέρες, να τους πετάξω μέσα 1-2 από αυτές ή δεν λένε?
Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας!
Εμφανίσεις: 3849
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 12 queries