Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #90  
Παλιά 11-10-10, 18:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ποιος ειπε οτι δεν σέβεται τις αποψεις των αλλων?Σιγουρα εσεις ασχολείστε περισσότερο καιρο με τις λιμνες και για αυτο εχω ακομα ενα λογο παραπανω να ακουσω την αποψη σας . Ομως στο συγκεκριμένο θεμα ( δλδ οτι ειναι δυνατόν να έχουμε κοι σε φυτεμενες λιμνες ) επέτρεψε μου να διαφωνήσω γιατι οπως ειπες και εσυ σε προηγούμενα ποστ υπαρχει η δυνατότητα να βλεπει καποιος μεσω του νετ ακομη περισσότερες εμπειριες ατομων ανα το παγκοσμιο .

Επιμένω λοιπον οτι υπαρχει κόσμος που τα καταφερε με επιτυχία να διατηρει κοι σε φυτεμένες λίμνες . Κανε το ένα google .Θα το δεις και εσυ .

Οσο για τα νουφαρα ειμαι σιγουρος οτι εφόσον τα κατάφεραν φετος του χρονου που θα ειναι ακομα πιο δυνατά θα γεμίσουν τη λιμνη . Για τα φυτά που ειναι σε γλαστρες οσο και να προσπαθώ δεν μπορω να φανταστώ πως ειναι δυνατον να δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα .Τα κοι ουδέποτε τα πλησίασαν επιθετικα ως τωρα αλλα ακομα και να το κανουν δεν νομιζω να γινει ο μεγαλος ολεθρος που ακουω τοσο καιρο .Φυσικα εδώ ειμαστε για να δουμε τη συνέχεια .
Μιχάλη, αυτό που θέλω να σου πω είναι να δεκτείς τα κατασχισμένα φύλλα των νυμφαίων στην εικόνα της λίμνης σου. Αν σου αρέσει η εικόνα αυτή, βεβαίως και κάνουν με τα nishikigoi. Το πολύ πολύ να τα βλέπεις κάθε μια και τόσο στην επιφάνεια και να τα ξαναφυτεύεις. Θα χρειαστείς και δυκτάκι να μαζεύεις κομμένα φυλλαράκια. Θα τα κόβουν μεν, αλλά δεν θα τα τρώνε λόγω γεύσης.

Σε πολύ μεγάλες λίμνες, είναι εφικτή αυτή η συμβίωση, γιατί τα ψάρια έχουν πολύ μεγάλο χώρο να κινηθούν και να τσιμπίσουν/σκάψουν σε πολλά διαφορετικά σημεία με φυτά, διαμοιράζοντας τις καταστροφές.

Όταν θα ήθελα και εγώ να παρουσιάσω τη λίμνη μου κάπου στο εξωτερικό, θα μου ήταν πολύ εύκολο να πάρω 2, 3, 4 γλάστρες νούφαρα που έχω τώρα στη μικρή μου λίμνη με τα χρυσόψαρα, να τις τοποθετήσω στη λίμνη με τα κοι και να βγάλω υπέροχες φωτογραφίες. Αν βέβαια είχα κάποιο ονλάιν κατάστημα με φυτά, πάλι το ίδιο θα εκανα. Μιλώντας την άνοιξη που μας πέρασε με πολύ γνωστό όλναιν κατάστημα αφού αγόρασα κάποια φυτά, ρωτώντας αυτό ακριβώς το ενδεχόμενο, να τι μου έχει απαντήσει η κοπέλα προς τιμή της: "Koi fish will damage most plants. Your koi might dig up and eat any of the
plants you have chosen - it depends on the size of the fish, as bigger fish
are worse".
Οπότε είτε συμβαδίζεις με το περιεχόμενο της πρώτης μου παραγράφου, είτε περιμένεις να κάνεις την έκπληξη σε 3 χρόνια...

Για να βγάλω τα συμπεράσματα μου, δεν έχω μείνει μοναχά από τις φετεινές μου εμπειρίες. Έχω ρωτήσει αρκετό κόσμο με τις ίδιες ανησυχίες. Πολύ θα ήθελα να είχα γεμάτη τη νέα μου λίμνη με νούφαρα, αλλά προσωπικά με χαλούσε η εικόνα που είχα στη μικρότερη μου λίμνη κάθε πρωί.

Υ.Γ. Είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω και τα καλά, αλλά και τα κακά στην κατηγορία αυτή. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τις υποδείξεις μου, αλλά από την άλλη υπάρχει κόσμος που θέλει να γνωρίζει όλα τα ενδεχόμενα.

Παράδειγμα, ο Θάνος εδώ που είχε τις νυμφαίες του ενώ τα ψάρια του ήταν ακόμα πολύ μικρά. Θάνο, μπορείς να μας πεις τι έκαναν τα κοι ακριβώς, που σε ανάγκασε να αφαιρέσεις τα νούφαρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01987 seconds with 11 queries