Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-08-12, 16:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asotos-ios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω ένα ενυδρειο 20lt,το οποίο το είχα δουλέψει παλιότερα κάνοντας τραγικά λάθη σύμφωνα με τα όσα διάβασα εδώ.ξέρω ότι είναι μικρό αλλά δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο. Έχω αποφασίσει να βάλω μόνο φυτά και έναν Μονομάχο. Θα μου άρεσε να έχω ένα ενυδρειο κατάφυτο αν γίνεται. Το ενυδρειο αυτή τη στιγμή είναι άδειο, δεν έχει νερό. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τους πιο έμπειρους τα εξής:
1) ποσά φυτά μπορώ να βάλω? Μπορείτε να μου προτείνεται μερικά που να είναι σχετικά εύκολα?
2) έχω πάρει ήδη υπόστρωμα που μου είπαν ότι θα βοηθήσει τα φυτά που θα βάλω. Ισχύει?θα πρέπει να Ρίχνω και υγρό λίπασμα η αρκεί το υπόστρωμα?
3) έχω δύο λάμπες, τις είχα πάρει πριν τρεια χρονια και λειτούργησαν περίπου δύο χρόνια. Να πάρω καινούργιες?
4) Αν βάλω το υπόστρωμα πρέπει οπωσδήποτε να βάλω φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης ώστε να μην αναπτυχθεί άλγη? Νομίζω πάντως ότι για τόσο μικρό ενυδρειο φυτά Γρηγόρης ανάπτυξης θα θέλουν συνέχεια κλάδεμα και δεν θα μπορΩ να τα προλαβαίνω.
σορυ αν σας έπραξα αλλΑ έχω πελαγοσει, δεκτή οποιαδήποτε συμβουλή ώστε να μην κάνω λάθη στο ξεκίνημα. Ευχαριστω εκ των πρωτερων

γεια σου φιλε,

οριστε οι πρωτες συμβουλες απο εναν αλλον αρχαριο!

1) μπορεις να βαλεις οσα χωρανε! αρκει βεβαια να υπαρχει χωρος για το ψαρακι σου!

2) δεν εχω δουλεψει ποτε με υποστρωμα και απο τα δικα μου φυτα μπορω να σου πω οτι δε χρειαζεται. βεβαια εξαρταται παντα απο τα φυτα που θα βαλεις. αναλογα τι θα διαλεξεις μπορεις να πας απο το να μην βαζεις τιποτα μεχρι να χρειαζονται υποστρωμα, διοξειδιο του ανθρακα, λιπασματα κτλ

3) αν θες να τα πανε καλα τα φυτα σου ναι, αλλα εγω δουλευω με παλιες

4) αυτο να μην τα προλαιβαινεις δεν ισχυει. μην φανταζεσαι οτι καθε βραδυ πριν πας για υπνο θα κλαδευεις! μια φορα τις 15 μερες περιπου αναλογα και ποσο ψηλα θες να φτανουν, και αυτο για τα γρηγορης αναπτυξης.

5) αν αποφυγεις την αλγη θα σε παραδεχτω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries