Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 04-02-11, 11:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως το πόσο των 50 ευρώ είναι μεγάλο.
Αλλά γιατί πριν που ήταν 30 δεν υπήρχαν μέλη;
Μήπως δεν είναι το ποσο λοιπόν το πρόβλημα κ είναι άλλο;
Επίσης,πρέπει να σταματήσουμε να το βλέπουμε με ανταποδοτικα κριτήρια.
Φέτος ο σύλλογος εκανε αυτο άρα αξίζει τα λεφτά,πέρσι δεν εκανε κατι αρα πήγαν τσάμπα.Ακομα,τουλάχιστον εδω μέσα είμαστε 50 άτομα που συμμετέχουμε ενεργα στο φόρουμ κ λατρεύουμε αυτο που κάνουμε.Ποσοι από εμάς ειμαστε μελη;Κ πιστεύω ότι τώρα πρέπει να δωσουμε μια μεγαλη ωθηση σττο συλλογο μιας κ όλα τα χρηματα θα πανε σε σεμιναρια.Αλλά πρέπει να το κάνουμε πριν γίνουν κ όχι αφού τα δούμε να παμε να γράφτουμε γιατί τότε θα αργήσουν να γίνουν.
Φίλε μου συμφωνώ, αλλά μιλάς για τα παλιά μέλη που ξέρουν τι έχει προσφέρει ο Σύλλογος και ξέρουν αν αξίζει να τον στηρίξουν και οικονομικά και ηθικά.
Εγώ μιλάω για νέες εγγραφές, για κόσμο που δεν έχει ιδέα για τον ΠΣΦΕ και που αν θέλουμε να τους κερδίσουμε, δεν μπορούμε να απαιτήσουμε να μην το
δουν με ανταποδοτικά κριτήρια. Δηλαδή πώς θα πείσω τον άσχετο να γραφτεί, όταν δεν έχω επιχειρήματα, κίνητρα, προνόμια για τα μέλη και ζητάω και 50 ευρώ?
Με την αφηρημένη, μελλοντική υπόσχεση ότι κάτι θα γίνει, κανένας δεν σου δίνει το 50ευρω, αν δεν δει χειροπιαστά έργα και προνόμια έναντι των μη μελών.

Εσύ δηλαδή θα γραφόσουν με 50 ευρώ σε ένα Σύλλογο που δεν τον γνωρίζεις, μόνον επειδή θα σου έλεγαν ότι έχει προσφέρει πολλά στο χόμπυ??
Εγώ όσους νέους προσπάθησα να γράψω, με ρώτησαν και με το δίκιο τους, τι έχουν να κερδίσουν σε σχέση με το να παρακολουθούν ανέξοδα το φόρουμ,
ή να έρχονται στις συναντήσεις (όπου φυσικά δεχόμαστε και μη μέλη) κι όταν τους είπα "πληρώστε για να γίνουν εκδηλώσεις στο μέλλον", έφυγαν γελώντας.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μην αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στο να συγκρατείς τα παλιά μέλη ενός Συλλόγου,
(τα οποιά μπορεί να συνεχίσουν να πληρώνουν γιατί το γουστάρουν) και στο να προσελκύσεις νέα μέλη, τα οποία πρέπει να τα δελεάσεις με ανταποδοτικά κίνητρα.
Δεν ξέρω πόσο καλή δουλειά γίνεται στο πρώτο κομμάτι, αλλά στο δεύτερο (προσέλκυση νέων μελών), η αύξηση της συνδρομής δεν βοηθάει καθόλου.

Και δεν είναι το ίδιο να μαζέψεις πχ. 1.000 ευρώ από 20 μέλη (με 50 συνδρομή), σε σχέση με το να μαζέψεις πάλι 1.000 αλλά από 50 μέλη (με 20 ευρώ πχ συνδρομή).
Μπορεί τα λεφτά να είναι τα ίδια, αλλά έχεις κερδίσει υπερδιπλάσια μέλη κι αυτή είναι η δύναμη του κάθε Συλλόγου, ο αριθμός και το πλήθος των μελών του.
Και μπορεί τότε να μην ξαναδούμε Γ.Σ. με 22 μέλη και 7 υποψηφίους για τις 7 θέσεις του Δ.Σ., άλλωστε ποιός μας λέει ότι με υψηλή συνδρομή θα μαζέψουμε
περισσότερα χρήματα?? Εγώ πιστεύω ότι με μικρότερη συνδρομή και παραπάνω λεφτά θα μαζεύαμε, αλλά το σημαντικότερο, θα γράφαμε περισσότερα μέλη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries