Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 12-06-21, 01:31
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίθανη δουλειά. Πολύ εντυπωσιακό έργο. Ζωάρα θα κάνουν τα ψάρια σου.

Το μπαμπού δεν θα αντεξει τον χειμώνα. Αυτό είναι το κλασικό νούφαρο? Αν ναι, χρειάζεται περισσότερο χώρο. Θα το δεις στην πορεία. Ο Γιάννη που έχει το φυτώριο στον μαραθώνα έχει και μικρά νούφαρα.

Το σαμπ όλα τα λεφτά !!! Αν μπορούσε το 1-2 δοχείο να είχε μια τρυπούλα από κάτω με μια βάνα ώστε να αδιάζεις εύκολα όλο το νερό της μηχανικης σου φιλιλτρανσης θα ήταν μια επιπλέον διευκόλυνση.

Μπράβο!!!
Τα μπαμπού μπήκαν γιατί τα είχαμε στο σπίτι σε βάζο, είπαμε να τα αφήσουμε έξω και ότι γίνει.

Το νούφαρο από εκεί το πήρα και ζήτησα αυτό που χρειάζεται την πιο μικρή επιφάνεια, επέμενε το λευκό, είχα δει και τα άλλα τα Μοβ στην λίμνη μέσα με τα μικρότερα φύλλα αλλά έλεγε ότι είναι μικρότερα αλλά καλύπτουν περισότερο.
Δεν ξέρω δεν είχα εμπειρία από νούφαρα, πάντως βγάζει συνεχώς φύλλα, και επειδή επικαλύπτονται συχνά μόλις κάποιο κιτρινίζει λίγο το κόβω, να πω την αλήθεια ψιλοβόλεψε και αυτό κάπως γιατί κάνει μακρυά κοτσάνια και έτσι έχω τραβήξει την γλάστρα πιο μέσα στο σκοτεινό σημείο ωστε τα φύλλα να μην φτάνουν μέχρι εξω στο τζάμι, από την στιγμή που αρέσει στην γυναίκα μου, όλα καλά

το σαμπ...δεν υπάρχει θέμα, το είχα σκεφτεί αλλά δεν προχώρησα σε κάτι τέτοιο γιατί το καθαρίζω και με σκούπα βυθού που έχω από το ενυδρείο οπότε δεν μένει σχεδόν τίποτα.
Πιο πολύ θέλει μια μικροδιόρθωση η οποία είναι πιο πολύ σπαστική στη διαδικασία, γιατί πρέπει να κάνω προσωρινή παράκαμψη του σαμπ, να βγάλω τον σωλήνα σε κάποιο δοχείο εξωτερικά και να βάλω προσωρινα όλα τα υλικά εκεί για 1 μέρα τουλάχιστονκαι μετά να ξαναπέφτει το νερό μεσα γιατί την έξοδο εκεί στο πάνω βρυσάκι πρέπει να το χαμηλώσω κανα πόντο ακόμα η φαρδύνω λίγω ακόμα. Για να γίνει αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το φάω με ράσπα το πορομπετόν και μετά να ξαναστεγανώσω με Aquamat και να περιμένω να στεγνώσει πριν τα ξαναβάλω μέσα... το σπαστικό είναι ότι τον πιο πολύ χρόνο τον θες να βρεις πράγματα να στερεώσεις καποιο δοχείο εξω από την λίμνη και μετά το νερό πάλι μέσα παρά η δουλειά που πρέπει να κάνω.
όλο αυτό χρειάζεται γγιατί δεν μπορούσα φυσικά να κάνω δοκιμές για την ροή του sump πριν περάσω Aquamat και πριν μπουν όλα τα υλικά μέσα, οπότε έχοντας υπολογίσει περίπου 1 πόντο διαφορές υψους σε κάθε στάδιο όταν μπήκαν όλα τα υλικά δημιουργήθηκε και μια αντίσταση στο νερό οπότε η αντλία στο τέρμα στα 1000 λίτρα φουσκώνει αρκετά το νερό στο 1ο/2ο διαμέρισμα και υπερχιλίζει, για λίγο, πίσω στο ανοιγμα των καλωδίων και μου παρασέρνει την Azola, οπότε πρέπει να κατέβει η έξοδος κανα πόντο πιο χαμηλά για να αντέχει την ροή. τώρα το έχω περίπου στην μέση ρυθμισμένο και γυρίζει γυρω στα 750-800 λίτρα την ώρα.
Μια άλλη μετατροπή που έχω σκεφτεί να προσθέσω αν μπλέξω να τα διορθώσω είναι στο 4ο διαμέρισμα (της εξόδου) να βάλω και σωλήνα κάθετα (να τρυπήσω δηλαδή πάτωμα sump να βγαίνει το νερό κατευθείαν στην λίμνη να μην έχει το συνεχή θόρυβο πλιτς πλιτς) με στιλ επιφανειακής υπερχείλισης, με 2 μειονεκτήματα, πολυ λιγότερη διατάραξη επιφάνειας και λιγότερη οξυγόνωση στην ουσία, και βγάλσιμο την Azola από το τέταρτο διαμέρισμα γιατί θα παρασειρθεί όλη, αρα και λίγο λιγότερη απορόφηση ουσιών, ότι απομένει. Εκτός και αν βάλω καπάκι και όποτε πχ δεν θέλω "πλιτς πλίτς" πχ όταν έχω κανα φίλο να βγάζω τάπα να πηγαίνει εκεί αλλιώς τάπα και οδηγήτε στην βρύση καταράκτη
θα δούμε την εξέλιξη, και θα πράξω αναλόγως
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφο μπραβο σου!!!αν ειδα καλα εχεισ κολησει πετρες στον βυθο,αν ναι αυτο μπορει να σε παιδεψει στο μελλον στον καθαρισμο.
όχι οι πέτρες δεν είναι κολλημένες, είναι απλά με το χέρι απλωμένες να καλύψουν επιφάνεια και έχω ψιλοσκορπίσει και λίγο πράσινο χαλίκι ψηφίδα εδω και εκεί και περισότερο τερμα αριστερα και πίσω στο μακρυ τοίχιο που έβαλα τις βαλισνέριες για να κρατάνει τις ρίζες και να μεγαλώνουν χωρίς να τα σκάβουν πολύ τα ψάρια.

και οι βαλισνέριες το ξέρω δεν θα αντέξουν το χειμώνα αλλά δεν με απασχολεί, βγάζω από το ενυδρείο συνεχώς γιατί απλώνωνται πολύ γρήγορα και από το να τις πετάω τις βάζω μέσα στη λίμνη, πάντως και εκεί μεγαλώνουν τώρα πο είναι 20 και πάνω το νερό.

Πάντως με την σκούπα βυθού καθαρίζει και εδώ πολύ εύκολα, αν και το έχω αφήσει έτσι, έχει δημιουργηθεί και λίγη άλγη στις πέτρες και τα ψάρια ψαχουλεύουν συνεχώς και κάτω και είναι πολύ πιο φυσικό οπτικά το περιβάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 12-06-21 στις 01:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02043 seconds with 11 queries