Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-12-04, 03:48
kamberman Ο χρήστης kamberman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kamberman
Προεπιλογή

Ok για μια ακομη φορα παραδέχομαι οτι ειμαι πολυ "μικρός" και ολιγον ντρεπομαι. Εκτιμω αφανταστα το ενδιαφερον και δεν περιμενα τοση ανταποκριση. Ειστε φανταστικοι! Τις μεχρι τωρα κινησεις μου τις σχεδιαζα με βαση τον μαγαζάτορα (ας μη λεμε ονοματα) και τον προκατοχο του ενυδρειου που ειναι υποτιθεται "ειδημονες". Αλλα απο δω και μπρος θα κάνω ότι μου πειτε εσεις και τα 2 βιβλια για διαβασμα που παρειγγειλα απο αμαζον. Τα μονα στοιχεια που μπορω να σας δωσω ειναι τα εξης:
1) Το τεστ nitrite (no2, σωστα?) ειναι παντα καταλευκο, δηλ 0. (χρησιμοποιω το dry tab nitrit testkit aquarium pharmaceuticals)
2) kh μετραω πρώτη φορα χρησιμοποιώντας το τεστ της tetra που χρησιμοποιω στο ενυδρειο γλυκου νερου μου και βγάζει 27!!!!! Ειναι δυνατον η ειναι διαφορετικο το τεστ για αλμυρο νερο?
3)ph 8+ , θερμοκρασια 27oC, salinity 1024
3) alcalinity, αμμωνια και po4 δεν εχω μετρησει ποτε! Μαλλον πρεπει να πάρω τεστσ ε?
4) Οι κυκλοφορητες μου δεν αναγραφουν μαρκα και χαρακτηριστικα (δεν τους αγορασα εγω, τους "κληρονομησα" οπως ειπα.
5) Για ιωδιο βάζω κάθε 15 μερες reef success calcium3 redsea

Επειδη οντως κατα βάθος θελω να κάνω reef και με δεδομενο οτι εβαλα ηση μια δόση χαλκου και η tang ακομα εχει ασπρακια, θα ηθελα οπως ειμαι τωρα να μου πειτε τ ακριβως να κανω ωστε
α)να γιατρεψω τα ψαρια μου
β)να φυγει η αλγη
γ)να μπορω σε καποια φαση να αρχισω να βάζω κοραλια

Μου ειπατε για επιπλεον εξωτερικο φιλτρο, φωτισμο και κυκλοφορητες. Τι μοντελα ακριβως (για να τα παραγγειλω απο ιντερνετ) Και μες στην εβδομαδα παω για r/o. Φανταζομαι χρειαζεται και αλλαγη νερου. Ποτε, ποσο να αλλαξω και με ποια αναλογια χρησιμποποιωντας αλατι (που επισης θα αγορασω). Το ενυδρειο μου ειναι 350 λιτρα. Τι αλλο χρειαζεται? Με τον χαλκο και το itch τι να κανω? Το δωρο χριστουγεννων θα γινει ενυδρειο φετος , να μην πω οτι σκεφτομαι να πουλησω και το ενυδρειο γλυκου νερου

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας , περιμενω με ανυπομονησια τις οδηγιες σας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries