Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 16-01-14, 02:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Νομιζω δεν εγινα κατανοητος. Αν ηταν χρονια παρατημενο εξω στη βροχη, ΟΙ ΣΙΛΙΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ!! ΟΛΕΣ.

Να σου πω και τι εγινε στη δικη μου περιπυωση οταν εκανα τα πρωτα μου βηματα στον χωρο. Αγορασα ενα 450λιτρο και ενα 60λιτρο απτο ιδιο ατομο. Ιδιος τροπος κατασκευης και στα δυο. Το 450 δουλευε 6 χρονια. Το 60αρι ηταν καβαντζα και χρησιμοποιηθηκε μια φορα για γεννηστρα απο αυτον. Εκτοτε ηταν σε υπογειο σκεπασμενο αποτι ειπε. Τοτε δεν ειχα ιδεα τι μπορουσε να γινει.

Βγαζω λοιπον και τα δυο στο μπαλκονι και τα γεμιζω δοκιμαστικα. 6 μερες δεν χασανε σταγονα (το 450αρι ειναι αυτο που εχω και τωρα). Βαζω το 60αρι στο σαλονι γιατι περιμενα ναρθει ο εξοπλισμος για το μεγαλο, αλλα απο φιλους συνχομπιστες που μου χαρισαν φυτα και το πρωτο μου ψαρακι εναν ανσιστρους, καπου επρε να μπουν. Το βαζω το γεμιζω, ολα καλα, ολα μεσα, μπολι φιλτρα μετρησεις μετα απο μια βδομαδα κομπλε. Ενα πρωι κατα τις 10 ακουω νερα. Μεχρι να σηκωθω και να παω στο σαλονι ειχαν αδειασει 40 απτα 60 λιτρα. Ξεκολησε με τη μια ολος ο πατος με το μπροστινο τζαμι το οποιο βγηκε προς τα μπροστα, καμπυλωσε. Για την ιστορια το ψαρι σωθηκε, και η λαμινατε που ειχα στο πατωμα φρεσκοπερασμενη απλα ψιλοφουσκωσε σε μια γωνια γιατι αδειασα ολο το ντουλαπι με πετσετες και μπουρνουζια και τα πεταξα στο πατωμα.

Και εσυ θελεις να κρατησεις σπασμενο πατο, σε 1200 λιτρα ενυδρειο, και να βαλεις απο κατω αλλο ενα γυαλι 10αρι (για 300 λιτρα δηλαδη) και ενα κοντρα πλακε? Ο πατος ο σπασμενος δεν αποτελει πλεον δεσιμο με τα σπασιματα του ειδικα οπως εχει γινει παζλ, και ας το γεμισει ολο αναμεσα στο σαντουιτς με σιλικονη. Και σαν να μην εφτανε αυτο, ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ, να μην αλλαξεις κολλες? Να μην ξεστηθει δηλαδη?? Δεν στην λεω, δεν ξερω πως φαινεται οταν το διαβαζεις, οτι λεω φιλικοτατα και φυσικα το καλο σου θελω, γιατι μιλαμε για 1,2 ΤΟΝΟΥΣ νερο. Μπορει να γινει σοβαρο ατυχημα αν κατι παει στραβα μετα απο ενα μηνα που θα καθεσαι στο σαλονι και θα σουρθει αγκαλια το μπροστινο τζαμι με 2-3 αροβανα (δεν ξερω και τι θα μπει )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries