Θέμα: Corydoras palateus
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-06-07, 14:40
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Χρειάζονται ένα ενυδρείο αρκετά μεγάλο και πάντως όχι μικρότερο από 130 cm μήκος. Αυτό γιατί αυτά τα ψάρια στην φύση φτάνουν και τους 30 cm, ενώ στο ενυδρείο κάτω από καλές συνθήκες φτάνουν τα 15 έως και 18 cm. Φυσικά όταν τα αγοράζουμε δεν είναι μεγαλύτερα από 6-7 cm αλλά ζουν πολλά χρόνια και σιγά σιγά μεγαλώνουν τόσο που ένα ενυδρείο 60 ή 80 cm θεωρείται υπερβολικά μικρό γιΆ αυτά. Μόνο όταν δει κανείς αυτά τα όμορφα ψάρια μεγάλα και σε ένα μεγάλο ενυδρείο αντιλαμβάνεται την ομορφιά τους. Γενικά πρέπει να ξέρουμε ότι σημαντικό είναι το πλάτος και το μήκος του ενυδρείου και όχι το ύψος. Τα φυτά δεν είναι τόσο απαραίτητα όσο είναι η ύπαρξη πολλών κρυψώνων από ρίζες, πέτρες κλπ Αυτα λεει στο Γη και Υδωρ.Αρα σε αιχμαλωσια πανε μεχρι 18εκ.Το ενυδρειο μου ειναι 150 οποτε και σε αυτο ειμαι οκ.Ομαδα 3 η περισσοτερων...Εχω 3 οποτε ειμαι οριακα απο ομαδα.Μαλιστα καπου διαβασα οτι το θηλυκο ειναι πιο λεπτο απο τοαρσενικο και παρατηρω ενα τετοιο σεξουαλικο διμορφισμο.Μαλιστα τα 2 κυκλοφορουν παντα μαζι.Παιζει να ναι ζευγαρακι?!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries