Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #101  
Παλιά 13-05-11, 20:38
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον να σας ευχαριστισω για ακομη μια φορα για το ενδιαφερον που δειχνεται για την λιμνουλα μου και θα ηθελα να μιραστω για ακομη μια φορα τα προβληματα που αντιμετοπιζω ωστε να γινει σωστη μελετη και να μην τρεχω μετα παλι... !
παράταττα όλα.
Είσαι σε εγρήγορση και βιάζεσαι να το τελειώσεις.
κάτι που δεν βοηθά ώστε να έχεις σε καθαρή σκέψη.
Κάνε ένα διάλλειμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχιζω με το συστημα της υπερχιλησης που σκευτομαι να σκαψω στο συμειο που βλεπετε την ζώνη. εκει θα κανει υπερχυλιση το νερο και θα μπορω να μαζευω ευκολα τα σκουπιδια που θα μαζευονται. μεσα σε αυτον τον χωρο θα μπει το προφιλτρο και αυτο στην σειρα του θα καταληγει το φιλτρο. το φιλτρο θα στηριχθει πανω σε 2-4 τσιμεντολιθα για να εχει το καταληλω υψος.!
έχεις σκεφτεί πως θα μονώσεις το πλαστικό βαρελάκι με την τσιμεντένια λίμνη ώστε να μην έχεις διαρροές. [μη ξεχνάς το βαρελάκι είναι από υλικό που συστείλετε και διαστείλετε.]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ο δευτερος προβληματισμος ειναι πως θα δεθει σωστα το παλιο τσιμεντο με το καινουριο. θα βγαλω το λινερ απο κατω και ισως αφησω μονο λινερ στον τοιχο του σπιτιου για να κραταει την υγρασια ( ετσι και αλιως θα το πετουσα ). μετα λεω να κανω τρυπες με το τρυπανι και να βάλω εκει σιδερα ωστε να δεθουν καλα τα 2 μπετα. η γωνια που θα διμηουργιθει πατος και πλαινο ,θα μπει κιαλο τσιμεντο μεταξυ τους και θα δημιουργισει μια καμπηλη. !
βαλέ πολλές τρυπάνοβιδες και δέσε πάνω τους πλέγμα
αν και δεν το θεωρώ καλή ιδέα.
[εγώ δε θα το έκανα]

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
στο τελος απο το τσιμενταρισμα θα παρω μια σπατουλα και θα περασω απο πανω με σκετο τσιμεντο για να το κανω λειο. μετα θα παρω το μονοτικο για δεξαμενες νερου durostick d1. το οποιο εχω χρεισημοποιησει και στο παρελθον με επιτυχεια, και θα το περασω 3-4 στρωσεις σταυροτα.!
αν βάλεις σκέτο τσιμέντο θα σου τριφτή και θα ξεκολλήσει όλο.
για να κανείς λεία επιφάνια χρησιμοποίησε λεπτή άμμο με τσιμέντο και το χαρμάνι να είναι αρκετά ρευστό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
το δυσκολο σειμειο ειναι το πως θα τσιμενταρο κατω απο τον καταρακτη ( για να μην τον χαλασω )!
Μια λύση που σκεφτικά [ προσωπικά θα γκρέμιζα των καταρράχτη].--[Ούτε θα δοκίμαζα αυτό που σου περιγράφω παρακάτω.]
Είναι να φτιάξεις με καλούπι. Τσιμεντένια τούβλα. Να τα αφήσεις 24 ώρες να σφίξουν λίγο και μέσα σε 3 μέρες το πολύ να τα έχεις χτίσει.
Το καλό με το τσιμέντο είναι ότι όσο είναι φρέσκο μπορεί να δέσει με άλλο τσιμέντο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι πως βιαστικα αρκετα και αυτο μου εβγαλε πολλα λαθη.!
ακομα βιαζεσε φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01971 seconds with 11 queries