Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-01-15, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά αν άνοιξε από τον πάγο, θα άνοιξε κάπου ψηλά, από τη διαστολή που κάνει ο πάγος θα πίεσε τα τοιχώματα ψηλά (γιατί μονό ψηλά είναι ο πάγος) και το άνοιξε.
Αν άνοιξε από κατασκευαστικό λάθος στα τοιχώματα ή στο πυθμένα λόγω βάρους θα άνοιγε ούτος ή άλλως, με πάγο η χωρίς πάγο, και μπορεί να έχει ανοίξει οπουδήποτε δεν άντεξε τη πίεση ή το βάρος του νερού.
Άλλη περίπτωση είναι να έπαθε κάτι η σωλήνα που στέλνει το νερό πίσω στη δεξαμενή , να έχει διαρροή και σιγά να της μείωσε τη στάθμη, να παρακαλάτε να είναι αυτό.


Τώρα, αν έχει σπάσει ψηλά που είναι ο πάγος, επισκευάζεται πιο εύκολα, αλλά στον επόμενο πάγο μπορεί να το ξανακάνει, σε αυτή η περίπτωση νομίζω πως μια καλή λύση είναι να φάτε τα τοιχώματα της λίμνης ψηλά και να δώσετε μια κλίση , σαν σκάφη, όταν παγώσει το νερό και αρχίσει να πιέζει τα τοιχώματα, τότε θα γλιστρήσει και θα αρχίσει να ανεβαίνει, και η πίεση θα αναγκάσει το πάγο να σηκωθεί , είναι ακριβός το αντίστροφο που έχουν τα παγοθραυστικά, που δεν σκίζουν τον πάγο, έχουν κλίση μπροστά που ανεβαίνουν πάνω στον πάγο και τον σπάνε ή την ίδια κλίση έχουν οι κολόνες στις γέφυρες στα ποτάμια που παγώνουν, ο πάγος γλιστράει στη κεκλιμένη επιφάνεια , ανεβαίνει και σπάει από το βάρος του. Το ύψος που θα κάνετε τη κλίση εξαρτάται από το πάχος του πάγου που είδατε πως έχει τώρα, αλλά νομίζω πως 10 πόντοι είναι καλά, έτσι και αλλιώς πρώτα παγώνει ψηλά που σημαίνει πως όταν αρχίσει να παγώνει, θα ανέβει ο πάγος και θα δημιουργήσει ένα κενό από κάτω , ή αν σπάσει θα πέσει μέσα το νερό, και μόλις ξαναπαγώσει θα αρχίσει πάλι να ανεβαίνει. Ακόμα και τις 2 μόνο πλευρές της λίμνης (τη μία οριζόντια και τη μία κάθετη) να κάνετε έτσι μπορεί να λειτουργήσει αυτό, η πίεση θα φεύγει από το σημείο που είναι το κεκλιμένο επίπεδο. Για αυτή την ιδέα ρωτήστε και ένα μηχανικό να δείτε τις θα σας πει.
Αν είναι η 2η περίπτωση καλό κουράγιο, έχει πολύ δουλειά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries