Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-12-09, 22:14
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τις μπουκάλες Co2.

1. Υποτίθεται ότι είναι ειδικές (έχουν και πιστοποίηση από τον παγκόσμιο οργανισμό αερίων, άλλο χρώμα και άλλη διάμετρο βαλβίδας για λόγους ασφαλείας- να μην μπορεί να μπει άλλο αέριο) για να αντέχουν μεγάλη πίεση, μεγάλες θερμοκρασίες (όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία ανεβαίνει η πίεση), έχουν αυτόματη βάνα διαφυγής του αερίου σε συγκεκριμένα bar (για να μην σκάσει η μπουκάλα σε μεγάλη θερμοκρασία) και η βαλβίδα τους είναι ειδική (για να μην υπάρχει περίπτωση διαρροής γιατί αν έχεις διαρροή από Co2 σε κλειστό χώρο)..

2.Υποτίθεται επίσης ότι είναι άλλες οι προδιαγραφές για το Αέριο Co2 (που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία) και άλλες για το Co2 που είναι για πυρόσβεση (και αυτές έχουν αυτόματη βάνα διαφυγής του αερίου σε συγκεκριμένα bar).

3. Όταν λοιπόν έψαχνα για μπουκάλα Co2 στην Πάτρα, τα μεγάλα καταστήματα πυροσβεστικών ειδών δεν μου έδιναν (πωλούσαν) μπουκάλα γιατί ή δεν είχαν άδεια μπουκάλα ή δεν έπρεπε να την χρησιμοποιήσω για λόγους ασφαλείας. Πήγα λοιπόν σε εργοστάσιο βιομηχανικών αερίων και πήρα την "ειδική" μπουκάλα (που προς έκπληξή μου είναι ΙΔΙΑ με εκείνη του Ο2, μόνο άλλο χρώμα και άλλη διάμετρο, δηλαδή παίρνουν την μπουκάλα την βάφουν και αλλάζουν την βαλβίδα) και την πλήρωσα... 175euro (χωράει 4.2Kg Co2 στα 70bar).

Τελικά, όλες οι μπουκάλες κάνουν για Co2 (και με έπιασαν μακάκα) ή όντως είναι άλλες οι μπουκάλες αλλά στην πραγματικότητα δεν τίθεται θέμα ασφαλείας έτσι όπως χρησιμοποιούμε τις μπουκάλες για το ενυδρείο;

(Συγνώμη εάν χαλάω το post, ας μεταφερθεί αλλού το δικό μου, αλλά συνέχεια διαβάζω στο forum για μπουκάλες από πυροσβεστικά είδη και ήθελα να ρωτήσω).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries