Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 16-05-17, 20:50
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκα εννοω οτι θα θελα να φτιαξω ανατ.-δυση αλλα με τις Τ5 εκει μεσα το βρισκω δυσκολο,ή θα πρεπει να παω σε καμια λεντ μπαρα ετοιμη αδιαβροχη κ να μη κοστισει κ πολυ..
Να σου πω κατι,οταν λες τα h.power led δεν υπαρχουν εννοεις πως αποδεδειγμενα αποδιδουν τα μεγιστα στην αναπτυξη των φυτων αλλα κ σε θεμα οικονομοιας;
Εγω με τις Τ5 καιω μεσο ορο 100 watt/h και με καλυπτουν,με τα h.p.led ποσο θα καιγα; μπορει να γινει ενας υπολογισμος;
Γινεται να κανεις ανατολη δυση με τις Τ5 δεν ειναι δυσκολο
Αλλιως το κλασικο ανατολη-δυση με μια λεντ ταινια μπλε χρωματος..με χρονοδιακοπτες...
Οταν λεω οτι τα hpower led δεν υπαρχουν εννοω σε χρωματισμους..
Επισης απο οτι καταλαβα αν και τα λουμεν μπορει συγκριτικα να ειναι χαμηλοτερα απο μια τ5-τ8 στα αναλογα Watt ειναι πιο ωφελιμα απο τα high power led προς τα φυτα παρα απο τις τ5-τ8...
Σε θεμα οικονομιας δεν γνωριζω ακομα να σου πω...
Απο αυτα που εχω τωρα ειναι 120watt...στα 160 λιτρα ενυδρειο...Απο χθες δλδ
Πριν ειχα 90 κοντα και το αποτελεσμα ηταν αυτο που ειδες στις φωτο...
Επισης,εγω κανω φουλ καταναλωση κοντα 3 ωρες....γτ τις υπολοιπες τα λεντ δεν δουλευουν στο 100%(βασικα 90-95% οπου τα βαζω μεσω κοντρολερ)

http://tropica.com/en/guide/make-you...success/light/

Αν πουμε οτι το καθε λεντ εχει 100-110 λουμεν θελεις περιπου 3000 λουμεν ωστε να εισαι στην μεσσαια κατηγορια,αρα 3000 λουμεν αντιστοιχούν σε 27-28 λεντ αρα 84 watt οπου με τα 84 watt εισαι στα 0,56 watt/λιτρο
Θελεις παραπανω εσυ?

Kαποια βιντεο και καποιες νεες φωτο

Το ξημερωμα














Το ξημερωμα οσο μπορει να φανει (δυστυχως στην καμερα απο κινητο)

BORKED

BORKED

BORKED

Και ειπα να τους ριξω "λιγο" φαγητο

BORKED

Αυριο πρεπει να ριξω και κανα κλαδεμα!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries