Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 18-01-13, 08:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σιγουρα θα ειχα καποια πληγη στα χερια, εφοσον βαζω χερια στο ενυδρειο, σιγουρα εχω πιει αρκετες φορες νερο σιφωναροντας, σιγουρα εχω χαϊδεψει αρκετα αδεσποτα, σιγουρα ζω με γατες που κοιμουνται πανω μου, σιγουρα μεταφερω μικροβια απο αλλους οργανισμους, οπως ολοι μας, οσο και να προσεχουμε.

Ο ανθρωπινος οργανισμος, ομως, ειναι πολυ ανθεκτικος, εξελισσεται και προσαρμοζεται στο εξωτερικο του περιβαλλον με το περασμα των αιωνων και αποκατα αντισωματα. Παλιοτερα ο ανθρωπος κοιμοταν με προβατα και αγελαδες, τωρα με αλλα ζωα. Αν παω και κοιμηθω σε μια στανη, μπορει να κολλησω τιποτα, γιατι δεν ειχα ποτε επαφη ως παιδι της πολης. Αλλα θα το ξεπερασω, εκτος ορισμενων περιπτωσεων. Υπαρχουν και οι αλλεργιες στον ανθρωπο. Εχει πεθανει κοσμος απο τσιμπημα μελισσας, οχι ολοι, ομως. Με εχουν τσιμπησει μελισσες, οπως και σχεδον ολους μας. Αυτο δεν κανει τις μελισσες δολοφονους ανθρωπων, οπως και την ενασχοληση με τα ενυδρεια επικινδυνη.

Οι διατροφικες συνηθειες, ειναι πολυ πιο επιβλαβεις απο την εξωτερικη επαφη με αλλους οργανισμους κατα τη γνωμη μου. Για να ξεπαστρεψουν τους Ινδιανους οι Ισπανοι, οπως αναφερει ο Nick74 λιγο πιο πανω, μπορουσαν απλα να τους ταϊσουν πιττογυρο με γρασσολαδο που συνηθιζουμε να τρωμε ή burgers. Σαν τις μυγες θα επεφταν, γιατι ο οργανισμος τους ειχε συνηθισει να τρωει αγνα. Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Λουξεμβουργο, ειδα τα σουπερ μαρκετ τους γεματα απο ετοιμα μαγειρεμενα φαγητα, μεχρι μακαρονια και πουθενα πρωτες υλες για να μαγειρεψεις. Αν δοκιμαζα, θα περνουσα το ταξιδι μου σε καποια τουαλετα το πιο πιθανο. Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω. Η επαφη με τα ενυδρεια θα τους πειραζε μετα? Ειναι γνωστο οτι το ωμο κρεας προκαλει φλεγμονες στον ανθρωπινο εγκεφαλο. Περα απο τι θα κολλησεις απο το ζωο και μαλιστα τις βορειας Ευρωπης, τρωγοντας το ετσι. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο ανθρωπος αρχισε να δημιουργει πολιτισμο, οταν αρχισε να μαγειρευει την τροφη του.

Τα pufferακια μου θα με ξεπαστρεψουν μετα? Μη γινομαστε υποχονδριοι. Πιο πιθανο ειναι να με ξεπαστρεψουν αν ντυθω σαλιγκαρος τις αποκριες και μπω στο ενυδρειο να με ροκανισουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries