Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-07-06, 23:11
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

βρίσκω την ευκαιρία να προσθέσω σε αυτό το ποστ κάποιες απορίες που έχω, εδώ και καιρό... Με όλα αυτά που διαβάζω για τα κόρυς, με πιάνει ένας πανικός, τα κοιτάω σαν να είναι κάτι που θα διαλυθεί από στιγμή σε στιγμή... Έχω αγοράσει 7 sterbai εδώ και 2 βδομάδες και κάθε πρωί τα μετράω και περιμένω κάποιο ύποπτο δείγμα...
Τα έχω μόνα τους σε 60λτ. φυτεμένο ενυδρείο, με ψιλό σκούρο "στρωμένο" χαλίκι... Έβγαλα ότι βότσαλο υπήρχε μέσα (σε κατάσταση πανικού), και έβαλα καινούργιο Eheim 2213 μήπως και το παλιό, ένα πολύ μικρό εσωτερικό δεν φτάνει... Ταίζω με κατεψυγμένη τροφή αρτέμια, mysis, bloodwarms, δάφνια, μία άλλη τροφή με λίγο σκόρδο μέσα, φιλέτο ψαριού και γαρίδα με σπιρουλίνα. Προσθέτω φρέσκο αγγούρι και κολοκύθι 2 φορές τη βδομάδα.

1. Υπάρχει περίπτωση να είναι βλαβερό το καθημερινό τάισμα με κατεψυγμένο?
Είναι μικρά ακόμα 2-3 cm., και κάποια από αυτά έχουν αρχίσει να γίνονται μεγαλύτερα από άλλα. Τρώνε καλύτερα ή είναι φυλετική διαφορά? Μετά το φαγητό οι κοιλιές τους γίνονται πορτοκαλί...πολύ έντονο σε χρώμα.

2. Πόσο πρέπει να ταίζω? Τους ρίχνω ένα αποψυγμένο κυβάκι τη μέρα. Είναι πολύ ή λίγο? Παρατηρώ ότι τρώνε ασταμάτητα, όσο έχουν τόσο τρώνε. Ο μονομάχος ας πούμε καταλαβαίνεις πότε χόρτασε. Αυτά όχι

3. Τις δύο πρώτες μέρες ήταν πάρα πολύ ανήσυχα. Τώρα κάποια φοβούνται όταν πλησιάζω κάποια όχι. Είναι πάντα δειλά ή θα συνηθίσουν?

το καλό σιφωνάρισμα βυθού, γλιτώνει από μελλοντικές μολύνσεις?

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries