Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-02-13, 20:56
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παιδιά το έψαξα περισσότερο και σε ξένα forum κι έχετε δίκιο.Το συστημα αυτο της fluval για co2 είναι εντελώς αναξιόπιστο.Γεμίζεις ένα δοχείο μέσα στο ενυδρείο με co2 κι αυτό το διοχετεύει σιγά σιγά.Πρέπει όμως συνεχεια να έχεις το νου σου να το ξαναγεμίζεις(μπορεί και 2-3 φορές την ημέρα).Προφανως αν τελειώσει μέσα στο δοχείο σταματά τη χορήγηση co2 κι έτσι έχεις ένα ασταθές ενυδρείο.Και με diy co2 χοντρικά (λίγο καλύτερα) τα ίδια θα έχω.Οπότε αν και έχω τρέλα με τα φυτά,θα πάω στο fluval ebi,δηλαδή εύκολα φυτά,υπόστρωμα για γαρίδες,χωρίς co2 και με φωτισμό 0,5 watt ανα λίτρο.Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και όταν το φτιάξω με το καλό θα ανεβάσω photos.2 ερώτησεις μόνο.
1.Το καλοκαιρι θα έχω σίγουρα πρόβλημα με θερμοκρασίες.Τώρα το χειμώνα θα έχω θερμοστάτη.Πως δουλεύει ένας controller και τι είναι?Δουλεύει με ανεμιστηράκια?Αν δουλεύει με ανεμιστήρες,προφανως θα πρέπει το καπάκι(γυαλί για καπάκι στη προκειμένη περίπτωση) να είναι ανοιχτό για να βαράει ο ανεμιστήρας στην επιφάνεια του νερού.Έτσι όμως δεν θα πηδάνε οι γαρίδες έξω?Υπάρχει κανα link για controller?
2 Πέρα απο ΠΟΛΥ moss και καμία anubia τι αλλα εύκολα φυτά θα μου προτείνατε?Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries