Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 16-08-16, 07:37
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ενδιαφέρον το θέμα, βασικά δεν είχα ιδέα για τις τοξικότητες καθόσον εγώ πίστευα ότι οι υπερδοσολογίες προκαλούν μόνο άλγες. Βέβαια εγώ δεν χρησιμοποιώ το CSM+B παρά μόνο το flourish το γενικό για ιχνοστοιχεία, ούτε καν το trace. Εδώ θα θελα να σταθώ και να ρωτήσω εσάς και το Νίκο βέβαια, πως εγώ μπορώ να υπολογίσω πόσα ιχνοστοιχεία μπορώ να βάλω στο ενυδρείο αφού δεν ξέρω τις αντίστοιχες τιμές που περιέχει το νερό της βρύσης μου; Διαβάζοντας στο ξένο θέμα ανέφερε για τον ψευγάργυρο, το χαλκό και άλλα ιχνοστοιχεία τα οποία σε συγκεκριμένες ποσότητες είναι τοξικά για τα φυτά, φαντάζομαι στην πορεία και με πειραματισμούς θα το δείξουν τα φυτά; Εγώ πως καταλαβαίνω αν αυτό που βλέπω είναι τοξικότητα ή άλγη; Για παράδειγμα εγώ όταν ξεκίνησα Ε.Ι. λίπανση flourish έβαζα 3ml εβδομαδιαίως κι έριχνα και σίδηρο 0,3ppm μιας και το νερό της βρύσης που ρίχνω περιέχει όλα τα ιχνοστοιχεία, μετά από 2 μήνες όμως παρατήρησα άλγη πράσινη πάνω στο ξύλο το διακοσμητικό και με τον καιρό προσάρμοσα τη δόση στο 1ml την εβδομάδα στο flourish και τον σίδηρο τον άφησα όπως ήταν κι αυτή η άλγη πλέον έχει υποχωρήσει άρα δεν έφταιγε ο σίδηρος, είδα σήμερα όμως στο θέμα που έβαλε ο odin79 μια φωτό με την πέτρα και το γρασίδι να έχουν πιάσει κάτι παρόμοιο, υπάρχει περίπτωση λοιπόν και σε μένα να μην ήταν πράσινη άλγη αλλά τοξικότητα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries