Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 19-05-09, 14:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν το καταλαβα καλα και νομιζω πως εχω και τα λογικα μου και σοβαρος ειμαι. Οποτε αν θες εξηγησε το μου σε παρακαλω πολυ.(Αν πιασει κανενας χιονιας και τα ψαρακια θα πεθανουν και τα πορτοκαλια θα χαλασουν και γενικα θα υπαρχει ενα θεμα σε ολα. Που το κακο σε αυτο που ειπα? Φυσικο φαινομενο ειναι απο τι ενοχληθηκες?)
Στο εξηγάω τώρα αμέσως ασχέτως ότι το αναφέρω καθημερινά. Ο απώτερος σκοπός της δημιουργίας λίμνης και οποιουδήποτε τέτοιου βιότοπου, είναι η σωστή διατήρηση της ζωής και όχι μόνο. Δεν δημιουργώ λίμνη αν δεν είμαι σίγουρος ότι έχω προνοήσει για όλα τα σημαντικά, μεταξύ άλλων και τις καιρικές συνθήκες. Τα πορτοκάλια τώρα, τί σχέση έχουν με τα ψάρια?

Συνεχίζω λέγοντας ότι τα γκάπυς ΔΕΝ είναι ψάρια λίμνης. Και οι κιχλίδες της Μαλάουι μπορούν να ζήσουν σε λίμνη κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού της Μεσογείου, αλλα τον χειμώνα θα πεθάνουν. Αφού το γνωρίζω εκ των προτέρων, γιατί να υποβάλω τα ζωντανά σε τέτοια δοκιμασία?

Έχεις και εσύ πει ότι τα κουνουπόψαρα και τα γκάπυς είναι ψάρια επιφανείας. Η επιφάνεια του νερού μιας λίμνης είναι και το δεκτικότερο τμήμα της από τυχόν μόλυνση από ψεκασμούς φυτοφαρμάκων. Δυστυχώς, ο αέρας μπορεί να μεταφέρει τα φάρμακα στο νερό όπως υπάρχει και ενδεχόμενο μολυσμένων (από κοντινούς ψεκασμούς) εντόμων που έχουν πέσει στη λίμνη, κ.λ.π.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries