Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-04-17, 22:27
Kidd1997 Ο χρήστης Kidd1997 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2017
Περιοχή: Ζωγράφου, Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή DIY κύβος για γαριδες

Γειά σας συγχομπιστες. Σκέφτομαι να φτιάξω έναν κύβο 35μ×35π×40(49λ). Ακόμα δεν έχω αποφασίσει το είδος γαριδων. Έχω ήδη σε άλλο ενυδρείο blue velvet τις οποίες μπορεί να μεταφέρω σε αυτό. Ακόμη, επειδή έχω διαβάσει πως δεν νιώθουν άνετα με CO2 και λιπάσματα, σκέφτομαι να βάλω εύκολα φυτά.
Για το ενυδρειο αυτό σκέφτομαι να πάρω τζάμια (5mm, απλά τροχισμενα) ή από κρυσταλλοτεχνικη στο Αιγάλεω ή λερόι μερλίν. Όμως, το 2ο το φοβάμαι γιατί είναι λίγο Τζόκερ ανάλογα με τον υπάλληλο που θα τύχει. Τα τζάμια λέω να τα κολλήσω περιμετρικά του γυαλιού βάσης κι όχι πάνω σε αυτο με den braven σιλικόνη από την Αθηνάς. Θα χρειαστώ και κοντρες; Δυστυχώς είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ κάτι τέτοιο. Αν κάποιος έχει στα σκαριά να κολλήσει κάποιο ενυδρείο θα με βοηθούσε πολύ να έρθω να βοηθήσω και να δω πως γίνεται.
Για φόντο θα μου άρεσε μαύρο αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω.
Όσον αφορά το υπόστρωμα λέω να αγοράσω το seachem flourite Black sand( απ ο,τι διάβασα υπερτερεί του fluval stratum και το akadama δεν κάνει τόσο επειδή θα χώ και φυτά) καθώς και να προσθέσω λίγη μπεζ χαλαζιακη άμμο από το άλλο ενυδρείο (χωρις να τα αναμειξω) για να δείξει ωραία στο aquascape και να λειτουργήσει ως μπόλι. Νομίζω θα φτάσει.
Καπάκι δε θέλω να χρησιμοποιώ για αισθητικους λόγους, αν και ξέρω ότι μπορεί κάποια γαρίδα να πηδηξει, και θα θελα να βρω κάποιο κομψό φωτιστικό. Αν έχετε υπόψιν κάποιο ωραίο και οικονομικό θα ήμουν υπόχρεος.
Για φίλτρο μάλλον κλίνω προς το κρεμαστό eheim 2040
Τι πιστευετε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries