Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-01-14, 15:23
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι ολα αυτα τα ειδη θελουνε πιο μαλακο και πιο οξινο νερο(απο αυτο που υποθετω οτι βγαζει η βρυση σου)
αλλα,σε αυτα τα λιτρα ειναι ευκολο να ετοιμαζεις το νερο και να το μαλακωνεις με τυρφη φυλα κλπ.
...
αλλα για τα λιτρα της αλλαγης σου,που θαναι καμια 30αρια,ειναι ευκολο να το κανεις με τυρφη και φυλλα.και στο ενυδρειο και στο βαρελι.
Έχω διαβάσει για τη διαδικασία αλλά δε τη γνωρίζω στην πράξη καθόλου. Θυμάμαι κάπου διάβαζα ότι με την τύρφη γίνεται πιο θολό και σκουρόχρωμο το νερό. Δε ξέρω αν είμαι ακόμα έτοιμος να μπλέξω με συνθήκες νερού. Άντε να φτάσω μέχρι CO2 να το έχω και για τα φυτά. Από PH 7,8 και KH 8 με χρήση CO2 πόσο μπορεί να κατεβάσω το PH?

Παράθεση:
για τα σκαλαρια δεν ειναι ιδανικα εκει για μονιμο ενυδρειο.(γιαυτο ειπα για γεννηστρα αν ειχες διαπιστωμενο ζευγαρι-δηλαδη "προσωρινα")
Έτσι κι αλλιώς προσωρινό είναι το συγκεκριμένο μέχρι να στηθεί το 180άρι.

Παράθεση:
αυτο για τη βρυση και τα ψαρια εκτροφης ισχυει.χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν να κερδισουν τα ψαρια αν τους δωσεις νερο πιο κοντα σε αυτο που εχουνε στη φυση.
Δε ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το πιο κοντά. Αν θυμάμαι καλά το PH 7 με το 7,8 δε σημαίνει απλά διαφορά 0,8 και τί έγινε... Είναι νομίζω 8 φορές πιο αλκαλικό το ένα διάλυμα από το άλλο.

Έχει κανείς εμπειρία από αυτό το ψάρι? Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να βρω στην αγορά? Βρήκα εδώ και ένα άρθρο σχετικό αλλά μάλλον μιλάει για ψάρι υφάλμυρου νερού.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries