Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 31-08-09, 13:17
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΤΟΛΟΥΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.amazonios.gr/main.php?cPath=399
απο ολα αυτα ...τι τεστ μ προτεινετε... εγω σκεφτομαι για αμωνια να παρω της απι.. καικαι μετα ειμαι αναμεσα στο 5 σε 1 της τετρα η στο τεστ για Νο2 της τετρα( ξερει κανεις ποσα τεστ βγαζει) ... παιζει να αλλαζει η σκληρoτητα και το ph στο ενυδρειο ( δεν χρησιμο πει διοξειδιο)...τι λετε να παρω????

ξερει κανεις τι ειναι αυτο το μαραφετι?? http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1252 ειναι καλο η πατατα???
Φίλε, εγώ έκανα το εξής: μέτρησα τη σκληρότητά μου ΚΗ, GH πηγαίνοντας δείγμα σε 2 πετ σοπ (για περισσότερη αξιοπιστία). Το ένα δε μου πήρε λεφτά, το άλλο ένα συμβολικό ποσό. Γενικά το ΚΗ/GH δε νομίζω ότι είναι τόσο ευμετάβλητα, οπότε τα μετράς μια και πάει (κάποια στιγμή απέκτησα τεστ ΚΗ και είδα ότι στο νερό της βρύσης μου το KH δεν έχει αλλάξει εδώ και 13 μήνες περίπου, μετρώντας κάθε 2-3 μήνες περιστασιακά).

Οπότε για σκληρότητες δε θα αγόραζα καθόλου τεστ, εκτός ίσως και αν "πειράζεις" αρκετά το νερό σου (εγώ βάζω σκέτο βρύσης π.χ.) ανάλογα με τις συνθήκες που προσπαθείς να πετύχεις.

Για ΝΗ3/ΝΟ2 θα χρειαστείς σίγουρα - θα σου πρότεινα υγρά τεστ, όχι στικς.

Έχεις φυτεμένο ενυδρείο; Αν ναι, ίσως θέλεις και τεστ PO4 (εγώ θα το συνιστούσα), και ΝΟ3. Εγώ πήρα και τεστ για σίδηρο, αν και όσο "μαθαίνω" το χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο, και "πηγαίνω" βλέπωντας τα φυτά.

Για το κόστος: δες το "API freshwater master test kit" στο ebay π.χ., έχει τα NH3/NO2/No3/Ph, και είναι πολύ οικονομικό.

Για το Ammonia alert: Το χρησιμοποίησα για 1 χρόνο (τόσο διαρκεί). Δεν "έδειξε" ποτέ κίνδυνο, γιατί δεν είχα πρόβλημα. Θεωρώ ότι δεν σου χρειάζεται εφ'όσον είσαι επιμελής στη φροντίδα του ενυδρείου σου, και αποφύγεις τις υπερβολές (στην ιχθυοφόρτιση π.χ.). Ειδικά αν τηρείς τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού σου, και τεστάρεις και για ΝΗ3 κάθε βδομάδα. Εγώ δεν ξαναπήρα όταν μου "έληξε".

Τα παραπάνω είναι από τη μικρή (1 χρ.) εμπειρία μου - δες τι θα πουν και άλλοι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries