Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 07-11-15, 09:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Αααα απ' αυτόν τον σκοτεινό τύπο τα πήρες?

Πως περίμενες να είναι τα ψάρια του?

Πέρα απ' τη πλάκα.....ο Θοδωρής προφανώς δεν έχει ευθύνη και τον εκτιμώ ιδιαιτέρως
Αυτά τα ψάρια όταν τα δίνεις μικρά είναι αδύνατο να τα παρατηρήσεις προσεκτικά και με μεγάλη δυσκολία τα πιάνεις, συνήθως μαζί με το κέλυφος στο οποίο κρύβονται.
Έχει τύχει και σ' εμένα να δώσω σε φίλο γέννα από N.similis με παρόμοιες δυσμορφίες .
Οι λόγοι που απόγονοι από άρτια ψάρια μπορεί να έχουν τέτοιες παραμορφώσεις είναι πολλοί (πάνω που ετοιμάζω ένα άρθρο ). Μερικοί απ' αυτούς : γονιδιακοί, παρατεταμένη ενδογαμία, περιβαλλοντικοί, διατροφικοί.
Ψάρια με δυσμορφία συνήθως δίνουν απογόνους χωρίς πρόβλημα ή το πρόβλημα επανεμφανίζεται σε επόμενες γενεές.....
Επειδή με ρώτησε ο Θοδωρής, το γράφω εδώ για να υπάρχει μέχρι να αξιωθώ να γράψω πιο αναλυτικά : Σ' αυτές τις περιπτώσεις κι επειδή δεν είμαστε γενετιστές ή δεν έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό για να βρούμε σίγουρα την αιτία, μπορούμε κατά τη γνώμη μου να πάρουμε μερικά μέτρα όπως:
- απομάκρυνση/διατήρηση ξεχωριστά απ' τα υπόλοιπα ή ευθανασία (ξέρω είναι σκληρό-πάντως στη φύση τέτοια ψάρια δεν επιβιώνουν για πολύ) των δύσμορφων
-αν υπάρχει υπερπληθυσμός στο ενυδρείο, αραίωση και ανανέωση με άτομα από άλλη γενεά
-αλλαγή ή εμπλουτισμός της διατροφής (το έχω ξαναγράψει ότι τα ψάρια της Τανγκανίκα είναι επιρρεπή σε βλάβες του θυροειδή λόγω έλλειψης ιχνοστοιχείων ιωδίνης στη διατροφή τους)
-προσπάθεια εμπλουτισμού του νερού με ιχνοστοιχεία στις αλλαγές νερού (πχ seachem cichlid trace) και ρύθμισης των παραμέτρων πλησιέστερα στις ιδανικές. Σημειώνω εδώ ότι η απόλυτη αντιγραφή της "χημείας" του νερού της Τανγκανίκα στο ενυδρείο είναι πάρα πολύ δύσκολη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries