Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 08-04-18, 23:44
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Σας γράφω τις εξελίξεις από το ενυδρείο και το Σοφο
Τις 3 τελευταίες μέρες, μετράω
NH3 0
NO3 0
NO2 0
PH 6,4
27,5 C
Να επισημάνω ότι έχω κάνει μια αλλαγή νερού 20% πριν τρεις μέρες γιατί δε μετρούσα αμμωνία! Έχω ρίξει 2 δόσεις melafix στα 40lt και ο Σοφο δείχνει να συρρικνώνει πτερύγια μέρα με τη μέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει πλέον! Μέσα στο ενυδρείο έχω βάλει μόνο Indian almond leaves και ένα ενυδρεικό ξύλο που έχει πιάσει μια απίστευτη γλίτσα γύρω του. Τα 3 φυτά τα έβγαλα διότι θέλουνε φως το οποίο αποτι παρατήρησα προκαλεί στρες στο ψάρι

Τώρα με το 2ο ενυδρείο:
60lt καθαρά,full φυτεμένο με φυτά, έχει και κάποια σαλιγκαράκια μέσα, αλλά επειδή εδώ και καιρο δεν είχε ψαράκια μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, οι τιμές είναι μηδενικές επίσης NH3 0, NO3 0, NO2 0 και PH 7,4.

Έχω λοιπόν 2 άστρωτα ενυδρεία, ένα φουλ φυτεμένο και ένα χωρίς φυτά! Σκέφτομαι να ρίξω το PH στο φυτεμένο και να μεταφέρω το Σοφο εκεί, χωρίς καθόλου φάρμακα κλπ και να δω πως θα παει, τι λέτε;; Ή μήπως τον έχω τρελάνει στα πήγαινε έλα και να τον αφήσω στην ησυχία του εκεί που είναι;; Με το ξύλο που είναι μέσα στη γλίτσα τι να κάνω, να το βγάλω; Τραβάω μεγάλο ζόρι με αυτό το μπέρδεμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 11 queries