Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-09-17, 08:52
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή Η μικρή μου "λίμνη"

Έφτασε η ώρα να δώσω μεγαλύτερο χώρο στα ψαράκια μου και τους έφτιαξα μία μικρή "λιμνούλα". Οι διαστάσεις της είναι 1,51m x 1,01m x 0,66m, χωράει περίπου 640 λίτρα νερό και φιλοξενεί 8 ψαράκια.
Η κατασκευή είναι σχετικά απλή φτιάχνοντας ένα μεταλλικό σκελετό τον οποίο έντυσα εσωτερικά και εξωτερικά με κόντρα πλακέ θαλάσσης, η στεγανοποίηση έγινε με εύκαμπτη μεμβράνη πολυπροπυλενίου (liner).

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 1.jpg
Εμφανίσεις:  614
Μέγεθος:  66,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 2.jpg
Εμφανίσεις:  600
Μέγεθος:  47,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 3.jpg
Εμφανίσεις:  681
Μέγεθος:  30,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 4.jpg
Εμφανίσεις:  657
Μέγεθος:  72,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 5.jpg
Εμφανίσεις:  637
Μέγεθος:  121,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 6.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  77,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 7.jpg
Εμφανίσεις:  702
Μέγεθος:  98,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 8.jpg
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  75,8 KB

Η λίμνη τρέχει εδώ και ένα μήνα περίπου και όπως είναι εμφανές υπάρχει ένα θέμα με πράσινη άλγη αφού δεν έχω τοποθετήσει ακόμα κατάλληλο φίλτρο. Προσωρινά έχω βάλει ελαφρόπετρα σε ένα μπουκάλι 10 λίτρων το οποίο έχω συνδέσει με μία αντλία 800 lit/h. Το φίλτρο είχε "μπολιαστεί" με ελαφρόπετρα από το ενυδρείο που κρατούσα τα ψάρια οπότε θεωρώ οτι είναι στρωμένο αφού τα νιτρικά μου είναι πάντα κάτω από 25 mg/l.
Σκοπός είναι να κατασκευαστεί ένα καλύτερο φίλτρο (έχω αγοράσει βαρελάκι 55 lit, ελαφρόπετρα, σφουγγάρια και περιμένω να έρθουν οι αντλίες) όπου θα φεύγει το νερό από τη λίμνη, θα φιλτράρεται και θα επιστρέφει στον καταράκτη δημιουργώντας ανατάραξη στην επιφάνεια.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter 1.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  74,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter 2.jpg
Εμφανίσεις:  630
Μέγεθος:  79,9 KB

Κλείνοντας δε μπορώ να μην πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην Αρτεμησία για τα φυτά και συμβουλές που μου έδωσε (αλλά και αυτές που θα μου δώσει στο μέλλον ) αφού πέρα από τις γνώσεις και τη βοήθεια που δίνει είναι και ένας από τους καλύτερους χαρακτήρες που έχω γνωρίσει στον ενυδρειακό χώρο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04423 seconds with 12 queries