Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 09-10-12, 22:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια, οποτε ανακεφαλαιωση:

Μπορω να βαλω guppies τα οποια σε 30 λιτρα μπορουν να μπουν 4-5 ..
Αμα βάλω 2 σε πόσα λίτρα?
Τα συγκεκριμενα γεννανε οποτε καλυτερα να βαλω μονο αρσενικα, σωστα?

Οσο αφορα τα puffer, μπορω παλι σε 30 λιτρα να βαλω 4..
Απλα δεν γεννανε τοσο, οποτε δεν εχω θεμα αν ειναι θυληκα-αρσενικα.
Για 2 ποσα λιτρα θέλω?

Επισης, σχετικα με το ζευγαρι tateurndina διαβασα πως θελει γυρω στα 40 λιτρα..οποτε δεν ειναι καλη ιδεα..

Γενικά, ειναι καλυτερο εφοσων μπορω να βαλω πιο πολλα στα λιτρα αυτα να τα βαλω, ετσι? Απλα φοβαμαι να μην καταλυξει μη-βιωσιμο και μου πεθανουν......
οχι.εφοσον σε ενδιαφερει να μην πεθανουν οπως λες,το σκεπτικο σου ειναι λαθος.τα 30 λιτρα ειναι εντελως οριακα για οποιοδηποτε ψαρι.οχι μονο λογω χωρου και ογκου νερου αλλα και γιατι σε αυτα τα λιτρα ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις σταθερες συνθηκες.παραμετρους νερου,θερμοκρασια,κλπ.αυτο σημαινει επισης οτι αν σου πεσει λιγη τροφη παραπανω,με το μικρο φιλτρακι που θα εχεις σε αυτα τα λιτρα θα ειναι πολυ ευκολο να ανεβει η αμμωνια και να μη μεινει τιποτα ζωντανο.εφοσον λοιπον σε ενδιαφερει να ειναι καλα τα ψαρια θα πρεπει να κοιταξεις για το μεγιστο μεγεθος ενυδρειου που μπορεις να παρεις και να βαλεις τα καταλληλα ψαρια σε καταλληλες γιαυτα συνθηκες.

το να σου κανει καποιος το "χατηρι" και να σου πει "ναι σε 30 λιτρα μπορεις να βαλεις και 4 και 5 guppy" δεν θα κανει καλο ουτε στα ψαρια ουτε σε εσενα (εφοσον σε ενδιαφερει να ειναι καλα)

οσον αφορα τα Puffer εγω δεν σου συνιστω να βαλεις 4 σε 30 λιτρα,ουτε καν 2.οριακα 1.για παραπανω θα θες χωρο,φυτα και κρυψωνες που δεν θα υπαρχουνε σε 30 λιτρα γυαλα.μπορει να ακουγεται λιγο υπερβολικο αυτο που λεω αφου το serioyslyfish λεει 12μιση λιτρα για καθε ψαρι αλλα ολοι ξερουμε οτι δεν παιζουν ρολο μονο τα λιτρα...

και φυσικα μην ξεχνας οτι ξεκινας τωρα και καποια πραγματα μεχρι να τα μαθεις θα σου ειναι δυσκολα και θα κανεις και λαθη.αυτο ειναι λογικο,αλλα εφοσον εκανες τον κοπο να μπεις εδω να ρωτησεις ειναι κριμα να κανεις λαθος σε κατι τοσο βασικο οσο το μεγεθος του ενυδρειου.

στο λεω γιατι κιεγω οταν ξεκινησα ξεκινησα με 60 λιτρα και μου φανηκε κιεμενα δυσκολο να κρατησω σταθερες συνθηκες.ποσο μαλον στα 30!

δεν σου λεω ντε και καλα να παρεις 160 λιτρα ενυδρειο,αλλα για μενα τα 60 ειναι το κατωτατο επιτρεπτο μεγεθος για καποιον που ξεκιναει.για να μην πω 80...

τωρα αν δεν μπορεις να βρεις κατι τετοιο οικονομικο(που αποκλειεται να μη βρεις με λιγο ψαξιμο) θα σου ελεγα κοιτα για 45 η εστω και 30 λιτρα στην αναγκη αλλα εχε υποψιν σου οτι θα θελει περισσοτερη προσοχη απτη μερια σου για να μην εχεις προβληματα,οτι ψαρι και αν βαλεις τελικα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01808 seconds with 11 queries