Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #167  
Παλιά 02-04-18, 09:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ Κλεόβουλος. Την αεραντλία την έχω 24/7.
Κάθισα το ΣΚ και ξεβίδωσα όλη την αεραντλία. Παντού σκόνη και μικρο σωματίδια. Τελικά εκτός από το σφουγγαράκι στην είσοδο του αέρα ανακάλυψα και άλλα μεγαλύτερα σφουγγάρια. Ήταν όλα κάτω από το σασί της αεραντλία, στην έξοδο. Πολλές βίδες για να φτάσω εκεί Πρέπει να βάλω την αεραντλία στην ρουτίνα καθαρίσματος....

@Artemisia Κατά την γνώμη μου δεν φταίνε οι μικρές αντλίες. Θεωρό την αεραντλία αναπόσπαστο κομμάτι μιας λίμνης με ΚΟΙ. Ακόμα και πριν κάνω την αναβάθμιση στην λίμνη και η κυκλοφορία του όγκου του νερού ήταν 3 φορές την ώρα είχαν τα ίδια συμπτώματα. Τώρα που μεγάλωσα την λίμνη κατά 1 κυβικό θα αναβαθμίσω την αντλία μου (κατά 3 κυβικά την ώρα).
Επίσης παράγγειλα και "Uniseal" για να μεγαλώσω τις εξόδους από τα φίλτρα μου, μπας και δεν προλαβαίνει το νερό να φύγει από τους σωλήνες και μου κάνει υπερχείλιση στα φίλτρα ... Θα ανεβάσω καινούργιες φωτογραφίες μόλις παραλάβω τον εξοπλισμό.

Η καινούργια αεραντλία είναι 38λτ/ω και τα ΚΟΙ είναι το ίδιο κινητικά όπως και πριν που είχα σχεδόν μια διπλάσια αεραντλία !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01338 seconds with 11 queries