Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 16-08-11, 22:51
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φίλε michael151 καλώσήρθες στο κλαμπ.
Είσαι χειμαρώδης αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Βρίσκομαι στην διαδικασία που μελετώ ότι έχει σχέση με τον συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου προκειμένου να μπω και εγώ. Μιλάμε για πολύ διάβασμα....
Όπως θα πρέπει να γνωρίζεις πρέπει να αναπτύξεις την βιολογία σου. Την άμμο την μάζεψες από την παραλία (στεγνή), εκεί που σκάει το κύμα ή από τον βυθό ;;; Παίζει ρόλο προκειμένου να έχει την απαραίτητη "βιολογία". Προσοχή σε αυτό. Πόση έχεις βάλλει (πάχος) ; Συνίσταται τουλάχιστον 12 εκ. Το χαλίκι τι το θες, και μάλιστα ξεπλυμένο (????) τι εννοείς ?
Ψάξε για τραγάνες, θα σε βοηθήσουν πολύ...είναι πιστεύω βασικό στοιχείο. Σχετικά με τις πέτρες κλπ νομίζω πως βιάζεσαι λίγο. Έχεις ψιλοφορτώσει το σύστημά σου.
Προσοχή στην ανεμώνη όχι πολύ συχνό τάϊσμα, κανένα κομματάκι γαριδούλα 2-3 φορές την εβδομάδα πιστεύω θα είναι εντάξει. Καλύτερα για τα ζωντανά να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος.
Το φίλτρο τι το θες... αν χρησιμοποιείς βιολογικά υλικά, όπως στο γλυκό νερό θα σου ανεβάζει νιτρικά και δεν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι. Καλύτερα χωρίς βιολογικά υλικά απλώς βάλε μπόλικο υαλοβάμβακα (ενυδρειακό βαμβάκι), άνθρακα και αντιφώσφορο. Κράτησέ το αν θες για την κυκλοφορία. Χρησιμοποιείς κανέναν άλλο κυκλοφορητή ;;
Με την συμπλήρωση νερού με Α/Ο πιστεύω ότι θα είσαι οκ αλλά έχω διαβάσει και συμπλήρωση με νερό βρύσης και αντιχλώριο. Αφού είσαι δίπλα στη θάλασσα τι τη θες την αποθήκευση νερού. Κάνε καμιά βόλτα τριγύρω σε κανένα καθαρό και μακριά από αποχετεύσεις μέρος της περιοχή σου και τράβα 1 -2 φορές την εβδομάδα καθαρό και φρέσκο νεράκι για τις αλλαγές. Ιδιαίτερα μέχρι να μπει σκίμμερ...αλλαγές κάργα...και ιδιαίτερα τώρα που είναι αρχή.
Το βασικότερο όμως όλων..δεν ανέφερες πουθενά για μετρήσεις..το Α και το Ω στο ξεκίνημα κάθε ενυδρείου...συνεχόμενες μετρήσεις μέχρι να "στρώσει" το σύστημα.
Τα χτένια με λίγη επιφύλαξη για τόσο νωρίς. Ωστόσο οι ερημίτες, οι γαριδούλες και οι αχινοί ιδιαίτερα για τις άλγες είναι πολύ ++++. Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο...
Για τα φώτα δεν το έχω ψάξει επαρκώς ακόμη αλλά κάποια ακτινική κλπ για θαλασσινό θα είναι οκ. Δεν θα έχεις τις τρελές απαιτήσεις των υφάλων.
Σχετικά με την απλότητα του μεσογειακού χαμηλών απαιτήσεων μέγας δάσκαλος ο Panos-alex/polis. Διάβασε την ανάρτηση για το ενυδρείο που έκανε και θα καταλάβεις για όσα κυκλοφορούν για διάφορα συστήματα που κάνουν...τα πάντα. Απλότητα και ευκολία χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.
Θα χαρούμε πιστεύω πολλοί εδώ μέσα να μάθουμε την εξέλιξή σου....
Ρίξε και καμιά φωτό στο λαό....πολλές συγκεκριμένα.....
Καλή συνέχεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries