Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-06-16, 16:30
Το avatar του χρήστη Giannis RPG
Giannis RPG Ο χρήστης Giannis RPG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Κατ αρχήν να ευχηθώ περαστικά στο γιο σας, για το ατύχημα.

Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν πολλοί συγχομπιστες, εμπειρότεροι και πιο κατάλληλοι απο μένα να σας απαντήσουν. Ωστόσο με τις λίγες, βασικές μου γνώσεις, επιτρέψτε μου να κάνω μερικές επισημάνσεις.

Αρχικά, διακρίνω πολύ υψηλή θερμοκρασία για τα σμηνοψαρακια σας. Το ανώτατο όριο τους είναι 25, με τους καύσωνες υποθέτω πως λίγο παραπάνω να ανεβεί για μικρή περίοδο δεν υπάρχει θέμα. Οι 28 βαθμοί υπερβαίνουν πολύ το όριο ανοχής τους. Δεν έχετε ψύξη στο χώρο του ενυδρείου; Δικαιολογούνται μαζικοί θάνατοι σε τέτοιες αποκλίσεις απο τα όρια θερμοκρασιών.

Πολύ μεγάλη ατυχία, αυτό που συνέβη κατά τη διάρκεια της αλλαγής. Τα γράφετε κάπως συγκεχυμένα και δεν έχω αντιληφθεί απόλυτα. Ξεχαστηκατε, φυγατε άρον άρον για το παιδί, με αποτέλεσμα το λάστιχο της εξόδου του νερού να πλημμυρίσει το πάτωμα; Το βαρέλι της αλλαγής γεμάτο νερό γράφετε. Και ένα ψαράκι εγκλωβισμένο στο λάστιχο αναφέρετε, που μετά το επιστρέψατε στο ενυδρειο.

Οι μετρήσεις που έχετε δείχνουν φυσιολογικές. Υποθέτω, πως αν κάποιος απο τους "παρατηρητες" του ενυδρείου είχε βάλει χέρι μέσα, ρίχνοντας κάτι τοξικο (κλονίζοντας τη βιολογία) θα είχε πάρει "σβάρνα" και τα υπόλοιπα ψαράκια. Σε κάθε περίπτωση, συνεχίστε τις μετρήσεις με τα τεστακια προληπτικά.

Όσον αφορά τα σαλιγκάρια, δε χρειάζεται να ανησυχείτε. Διατηρώ ramshorn και melanoides. Τα tuberculata είναι νυχτοβια. Οταν όμως δεν υπάρχει το ιδανικό υπόστρωμα να κρυφτούν, όπως η λεπτή άμμος που δεν τα βοηθά (δε ξέρω τι υπόστρωμα έχετε) ειναι φυσιολογικό να κόβουν βόλτες στα τζάμια του ενυδρειου. Και σε αλλα στέκια όπως ρίζες, φυτά. Όταν βρίσκονται συνεχώς εκτός επιφάνειας, έχει σημάνει καμπανάκι υψηλού κινδύνου για την ποιότητα του νερού. Κανένας σοβαρός λόγος ανησυχίας, δε συντρέχει για το άδειο κέλυφος του ramshorn. Αν βέβαια οι μετρήσεις των τεστ είναι, όπως τις γράψατε.

Ελπίζω να σας κατατοπίσουν για το άρρωστο ψαράκι, οι εμπειρότεροι απο εμενα σε θέματα ασθενειών.

ΥΓ Με πρόλαβε ο Κύριος Τάκης, ευτυχώς
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01882 seconds with 11 queries