Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-11-15, 00:13
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Σκευασματα για Τανγκανικα

Καλησπερα σε ολους!εχω ενα 60 λιτρο ενυδρειο εδω και 2 περιπου μηνες που φιλοξενει 7 N. multifasciatus!ακομη δεν εχω δει καποια γεννα να το πω αυτο!
το ενυδρειο ειναι στρωμμενο αλλαγη 30% καθε βδομαδα που τα νιτρικα φτανουν καπου στα 20-25ppm αμμωνια και νιτρωδη παντα 0!εχω κατω αραγωνιτη σαν υποστρωμα παχους μπορει και πιο πολυ απο 6εκ και ασβεστοληθικα πετρωματα! μετα καπου κοντα στα 40 κοχυλια!απο φυτα βαλισνεριες(επιτελους επιασαν αφου μου χαλασαν καμια 10 ριζες) μια ανουμπια και κρυπτοκορινες.λιπασματα γενικο και καλιο της seachem.φωτοπεριοδος 9 ωρες (13.00-22.00)

αφου λοιπον εκανα μια μινι παρουσιαση να μπω λιγο στο θεμα!δυστυχως και ξερω οτι εκανα χαζομαρα εχω προμηθευτει τεστ νερου εκτος απο αυτο της αμμωνιας με στικ και τα αποτελεσματα μου στις τιμες δεν ειναι και πολυ ξεκαθαρα!απο οτι βλεπω εχω πανω κατω

ΡΗ:7.8-8.2
ΚΗ:καπου στο 14
GH:Δυστυχως μου διαφευγει

Αφου λοιπον τωρα μου τελειωσαν θα παρω υγρα να δω που κυμαινομαι ακριβως.
τελος παντων ενω οι τιμες μου μπορει να ειναι καλες αν οχι ιδανικες χρειαζεται να προμηθευτω καποιο αλατι οπως το seachem cichlid salt μαζι με το tanganika buffer???
προσφερει τιποτα παραπανω στα ψαρια;χρωματα,κανει πιο ευκολες γεννες,η τζαμπα χρηματα;και με τα φυτα τι γινεται αν ανεβει πολυ το ΡΗ και οι σκληροτητες;ειναι κατι το οποιο αν οχι απαιραιτητο ωστοσο πολυ χρησιμο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries