Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 29-12-08, 20:52
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
...κάνε το μπάνιο και βλέπεις αλλά συνήθως τα άτιμα όταν αρρωστήσουν συνήθως δεν...επανακάμπτουν.
Κι όμως, το ψαράκι ζει ακόμη..

Δεν είναι βέβαια στην καλύτερη κατάσταση.. Είναι τελείως άτονα τα χρώματά του, και αρκετά γρήγορη η αναπνοή του..

Η μόλυνση στο κεφάλι φαίνεται να έχει φύγει, αλλά έχει μείνει ένα "βαθούλωμα", το οποίο δεν ξέρω αν είναι το αρχικό ίσως χτύπημα (από τη μόλυνση του οποίου δημιουργήθηκε, απ'ό,τι φαίνεται, το πρόβλημα), ή κάποια άλλη ασθένεια (π.χ. hole in head disease)..

Εξακολουθεί βέβαια να έχει σημάδια σαν fungus ή βακτηριδιακή μόλυνση και σε άλλα 2 σημεία του σώματος, ένα στο πλάι, κοντά στο ουριαίο πτερύγιο, και ένα κοντά στο ραχιαίο..

Σκέφτομαι λοιπόν να προχωρήσω στη λύση "μπάνιο με αλάτι".. Συγκεκριμένα, να ξεκινήσω την αλλαγή νερού, και να βάλω σε ένα κουβά (καθαρό προφανώς) 2-3 λίτρα νερό.. Στο οποίο να διαλύσω ενυδρειακό αλάτι.. Το πρώτο ερώτημα είναι πόσο αλάτι? Διαβάζω για ισχυρά υπερτονικά διαλύματα του 3%, αλλά σκέφτομαι να μήν το παρατραβήξω τόσο πολύ, και να δοκιμάσω με 2% (και αν έχει αποτελέσματα, να το επαναλάβω και αύριο).. Στη συνέχεια να βάλω το ψάρι στον κουβά, για 1 περίπου λεπτό, και μετά να συνεχίσω να αδειάζω νερό ενυδρείου στον κουβά, έτσι ώστε στο 2ο λεπτό να έχει πέσει η αλατότητα περίπου στο μισό.. Λίγο νεράκι ακόμα μέχρι να γεμίσει ο κουβάς, και επιστροφή το ψάρι στο ενυδρείο.. (σε αυτά που διάβασα, λέει με τη μία το ψάρι σε 3% για 1 λεπτό, μετά κατευθείαν σε 1.5% για άλλο ένα λεπτό, και μετά επιστροφή στο ενυδρείο.. πρακτικά κάνω το ίδιο, με κάπως πιο ελαφρή μετάβαση από το υπερτονικό στο νορμάλ)..

Το καημένο το ψαράκι, το λυπάμαι, γιατί το είχα προσέξει πάρα πολύ, και από πλευράς συνθηκών (τιμών κ.τ.λ.), και από πλευράς συγκατοίκων (έκανα το ενυδρείο άνω κάτω για να διώξω τους ενοχλητικούς συγκατοίκους και να το αφήσω μόνο του με τον άντρα του), και από πλευράς διαμόρφωσης (έχει πολλά φυτά και πολλές κρυψώνες, ούτε εγώ δεν τα βρίσκω τα ψάρια στο ενυδρείο, οπότε ακόμη και σε φάσεις επιθετικότητας, έβρισκε να κρυφτεί).. Και κυρίως γιατί είναι "ηρωίδα", στην αρχή δέχτηκε κηνυγητό, αλλά γρήγορα άρχισε να υπερασπίζεται τον εαυτό της και να ανταποδίδει τις φάπες, και όταν τελικά εκδηλώθηκε η ασθένεια, είχαν ήδη αρχίσει να κολυμπούν μαζί και νομίζω ότι είχαν αποφασίσει και για συγκεκριμένο μέρος στο ενυδρείο..

Κρίμα, τι να πω.. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία..


Υ.Γ. Φίλε Σώτο, υπάρχουν δυστυχώς διάφορες ποικιλίες.. Πέραν του balloon, υπάρχουν και επιλεκτικές αναπαραγωγές (π.χ. longfin, golden), ενώ πολλά ψάρια με φυσιολογική μορφή έχουν προκύψει από εκτροφείς που τα "πλάκωναν" στις ορμώνες για να έχουν έντονα χρώματα.. Δεν έχω καμία εμπειρία σχετική (είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω με κιχλιδούλες) αλλά απ'ό,τι διαβάζω, όλη αυτή η διαδικασία και οι συνεχόμενες αναπαραγωγές σε αιχμαλωσία έχουν οδηγήσει σε εκφυλισμό του ψαριού που φαίνεται στην ίδια τη συμπεριφορά του (δεν προστατεύουν καλά τα αυγά, τρώνε πολλές φορές το γόνο, κ.τ.λ.).. Ευτυχώς τα δικά μου είναι (ή ήταν) καθαρά, και απ'ό,τι μου είπε ο τύπος (που τον εμπιστεύομαι), από κάποιον ευρωπαίο (αν θυμάμαι ολλανδό) εκτροφέα, και όχι από Ασία, όπου συνήθως γίνονται τα διάφορα "όμορφα"..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01829 seconds with 11 queries