Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-12-12, 17:34
despina77 Ο χρήστης despina77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2012
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Δεν μπορώ να κάνω το ενυδρείο μου βιώσιμο με τίποτα...

Καλησπέρα σας συνφορουμίτες

Με λένε Δέσποινα. Έχουμε προσπαθήσει με τον άντρα μου να στήσουμε τα ενυδρεία μας πάρα πολλές φορές αλλά όσο και να προσπαθήσουμε βιώσιμα δεν γίνονται. Γι'αυτό θα ήθελα παρακαλώ τις συμβουλές σας.

Το βασικό πρόβλημα είναι το μεγάλο μας ενυδρείο: 120 lt (100μ x40υ x30π), εξωτερικό φίλτρο crystal profi 900, 1 λάμπα 90 cm 30 watt sera plant color, θερμοστάτης και μια αεραντλία tetratec APS 100 που τροφοδοτεί δύο αερόπετρες 20 cm η καθεμιά. Όλα τα υπόλοιπα, φυτά. χαλίκι, διακοσμητικά και το μοναδικό ψάρι (molly) που επέζησε, τα έχουμε βγάλει. Έχει μείνει πλέον με τα παραπάνω μόνο (και με καινούργιο νερό φυσικά).
Από ψάρια είχε μέσα molly, ξιφοφόρους και clown. Από φυτά είχε ανούβιες, vallisneria gigantea και hygrophila polisperma. Οι μετρήσεις γίνονταν με τεστ της sera κάθε βδομάδα. Αλλαγές νερού (1/3 περίπου) κάθε μήνα.

Τα προβλήματά του τώρα... Ειλικρινά δεν ξέρω από που ν'αρχίσω...
Το χαμηλότερο ph που είχαμε μετρήσει ήταν 8 - 8,5. Η ανθρακική σκληρότητα ήταν από 1 έως το πολύ 3. Άλγη παντού! Στο τζάμι, στα φυτά, στα διακοσμητικά, παντού! Μετά από πάρα πολλές προσπάθειες καταφέραμε απλά να την περιορίσουμε. Το ίδιο συνέβη και με τα σαλιγκάρια. Παντού! Δεν συζητάμε για τα φυτά που από τη στιγμή που έμπαιναν μέσα γίνονταν καφέ από την άλγη και φυσικά έπαιρναν την κάτω βόλτα.

Τώρα λοιπόν το ενυδρείο άδειασε από σχεδόν τα πάντα (έμεινε με αυτά που είπα παραπάνω) και προσπαθούμε να το στήσουμε από την αρχή... Αυτή τη φορά θα θέλαμε να έχουμε ένα ενυδρείο που να κρατήσει και να το χαιρόμαστε... και εμείς και τα ψάρια... γι'αυτό θα θέλαμε τις συμβουλές σας για το τι μπορεί να φταίει, τι μπορεί να κάνουμε λάθος οτιδήποτε!

Ευχαριστώ και συγνώμη για το.. τεράστιο μήνυμα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01590 seconds with 11 queries