Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 07-04-20, 21:00
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Κι αν σου πω οτι τωρα που εψαξα να το βρω (ειναι πολύ μικρό ακόμα ) εντόπισα δύο από αυτά;

Δεν είμαι 100% σίγουρος βέβαια ότι είναι Nerite Snails, όμως δεν έχω άλλα είδη σαλιγκαριών μέσα στο ενυδρείο εκτός από τα δύο που πρόσθεσα λίγες μέρες πριν αρχίσω τη θεραπεία με το αλάτι (έχουν γεμίσει τον τόπο με αυγά μόλις μπήκε το αλάτι ), συν τα κλασικά τα μικρά που έρχονται με τα φυτά και όσο καλά κι αν καθαρίσεις όλο και κάποιο θα σου ξεφύγει και θα αρχίσει να γενοβολά παντού. Τα δεύτερα τα γνωρίζω πολύ καλά όμως, χρόνια ζω με αυτά.

Τα δυο μωράκια που εντόπισα σήμερα και δείχνω παρακάτω (το δευτερο δεν φαίνεται πολύ καλά επειδή βρίσκεται σε ξύλο μέσα μέσα ) δεν τα έχω δει ποτέ ξανά όμως!
Δεν πρόσθεσα κάποιο φυτό προσφάτως..

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για Nerite πάντως, φαντάσου ότι το καβούκι τους είναι ήδη αρκετά μεγαλύτερο από των κλασικών σαλιγκαριών των φυτών σε πλήρη ανάπτυξη!

Θα τα παρακολουθώ καθως αναπτύσσονται και θα ενημερώνω σε διαφορετικό νήμα.
Αν έχει δει κάποιος μωρά Nerite Snails και μπορεί να επιβεβαιώσει αν βλέπει τέτοια ή όχι..


(Στην πρώτη φωτό απαιτείται zoom μιας και βρίσκεται κάτω από ξύλο ο μικρός, οι κεραίες του φαίνονται νομίζω )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01502 seconds with 11 queries