Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-06-07, 11:46
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Well, ξεκίνησα κάνοντας μια μετατροπή στο ενυδρείο καθώς δεν υπήρχε υπερχείλιση. Έτσι θα κοπεί ένα πλαινό κομμάτι (απο την πάνω μεριά σε βάθος γύρω στους 25 πόντους) όπου θα κοληθεί απο μέσα ένα άλλο κομμάτι τζάμι με δυο τρύπες για Φ50 σωλήνα.
Έχω ήδη αγοράσει 2 θερμοστάτες 300W, και 3 ηλεκτρονικούς μετρητές (ποιότητας νερού και θερμοκρασίας)

Προς το παρών περιμένω να παραλλάβω την επόμενη εβδομάδα το ενυδρείο για να πάρω τις τελικές διαστάσεις της βάσεις για να βάλω μπροστά το sump.

Για κυκλοφορητές έχω καταλήξει κατά 80% σε αυτόν http://www.aquaristic.net/shop.php/s...stream%206045/

σε συνδιασμό με αυτόν http://www.aquaristic.net/shop.php/s...stream%206025/

Ψάχνω ακόμα το κατάλληλο skimmer και μετά τρόμπα για να κλείσω!

Έχω βγάλει και ένα πρώτο σχέδιο για το sump αλλά ακόμα περιμένω για να δω αν συμφωνούν στο 100% οι διαστάσεις.

Αυτά για το που βρίσκομαι... οσον αφορά το θέμα των υλικών που θα μπουν μέσα και που αρχικά άνοιξα θέμα, υπάρχουν πολλές και καλές παραλίες εδώ στην Κρήτη. Έχω σκοπό να κατέβω σαβ/κο νότια (άμα στήσω το ενυδρείο) για να βγάλω βράχο και άμμο. Νότια έχει πολλές ερημικές και πεντακάθες παραλλίες. Με προβληματίζει το θέμα οτι θα πρέπει να είναι απο κάποιο σχετικό βάθος αλλά ευελπιστώ να το λύσω και αυτό το θέμα.

Να ρωτίσω τώρα και κάτι ακόμα απάνω σε αυτά.
Υπάρχει η λεγόμενη ροζ παραλλία στα Χανιά όπου είναι ροζ απο τα σπασμένα κοράλια. Θα μπορούσα να πάρω και απο εκεί; τι λέτε;
Αν βάλω μέσα την άμμο από τη θάλασσα δεν χρειαστώ άλλο ανδραγονύτη έτσι;

Αυτά για την ώρα...

Υ.Γ. εσένα accnt σε ποιό στάδιο είναι το ενυδρείο σου;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01815 seconds with 11 queries