Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 23-04-21, 13:56
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε για να καταλάβω τώρα που βρήκα χρόνο και σε διάβασα λίγο καλύτερα.

Η κεντρική στρόφιγγα του δικού σου μανομετρου ΔΕΝ ρυθμίζει χειροκίνητα την πίεση στον δεύτερο μετρητή - ο οποίος δείχνει την πίεση που φεύγει από το μανομετρο προς τον diffuser; Αυτή η ρύθμιση γίνεται αυτόματα στο δικό σου μανόμετρο δηλαδή; Σωστά.

Κι αν θες να αλλάξεις diffuser και να βάλεις έναν που να θέλει μεγαλύτερη πίεση για να βγάλει φυσαλίδες πως θα το καταφέρεις αυτό; Με τον μικρορυθμιστή που υπάρχει μετά την ηλεκτροβάνα; Δε μπορώ. Η πίεση είναι πάντα 1.5. Από το μίκρο ρυθμιστή ρυθμίζω τα bps αλλά όσα και να βάλω θα έχει σταθερή πίεση 1.5.

Αν κατάλαβα καλά τα παραπάνω τότε θα σου πω ότι δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μανόμετρο που να ρυθμίζει αυτόματα την πίεση προς τον diffuser ενώ δεν απαιτεί ενέργεια από τον χρήστη. Τώρα μάλιστα (και εφόσον κατάλαβα σωστά) βρίσκω ακόμα πιο πιθανό να ευθύνεται αυτό το μικρό τσιμουχάκι που δεν άλλαξες ακόμα.. Και εγώ αυτό νομίζω. Θα πάω Δευτέρα να ψάξω για τη μικρή τσιμούχα. Λογικά έχει ξεραθεί και αυτή όπως και οι άλλες.

Εκτος κι αν είναι ιδιαιτερότητες των συγκεκριμένων μανομετρων αυτά τα πράγματα. Δεν θα το είχες ήδη παρατηρήσει όμως τις ώρες που είχες κλειστό το σύστημα πριν γεμίσεις την μπουκαλα; Δεν θα έχανε και τότε την πίεση του ο πρώτος δείκτης;
Δεν ήξερα καν ότι αυτός είναι τρόπος ελέγχου διαρροής. Δεν το είχα κάνει ποτέ, από εσένα το έμαθα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries