Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 30-03-15, 09:35
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα! O μέμος μάλλον είναι θηλυκό χρυσόψαρο, δεν είμαι σίγουρη αλλά όταν υπήρχαν 2 ψάρια στο ενυδρείο, το δεύτερο τον κυνηγούσε συνέχεια και του έτριβε την κοιλιά συν το οτι είχε κάτι σαν οζίδια στα βράγχια του που ο Μέμος δεν τα έχει, οπότε υποθέτω πως ο Μέμος είναι θηλυκό!
Το ενυδρείο είναι κοντό και το ξέρω, το ψάρι αυτή τη στιγμή είναι 13cm χωρίς την ουρά και με 3 "ουριές" έχει φτάσει στην άκρη. Αυτή την εποχή προσπαθώ να δω πως θα καταφέρω να φτιάξω κάτι μεγαλύτερο στο μπαλκόνι, γι αυτό δεν θέλω επιπλέον ψάρια μέχρι να οριστικοποιήσω το τι θα γίνει. Αυτό που με αγχώνει είναι οτι η μία βεράντα είναι νότια και άρα έχει και πολύ ήλιο, που δεν μας πειράζει, αλλά και πολύ ζέστη το καλοκαίρι, που μας πειράζει (μένω Κρήτη) και η άλλη βεράντα είναι βορινή ακριβώς απέναντι από τη θάλασσα εκτεθειμένη πλήρως στο βοριά (έχει ωραία θέα όμως ). Μπορώ να κρατήσω θερμοκρασίες 15-25 σε αυτές τις συνθήκες? Πραγματικά δεν ξέρω! Θα ήθελα πάντως τη γνώμη ανθρώπων που έχουν ενυδρεία σε εξωτερικούς χώρους, ξέρω ότι κάποιοι από έσας έχετε!
Πάντως για τις μαναξιές μάλλον έχετε δίκιο. Αυτό το Σαββατοκύριακο που ασχολιόμουν συνέχεια μαζί του είχε φοβερή όρεξη και δεν έκατσε ούτε μια στιγμή στο βυθό! Ποτέ μέχρι πριν από 2 χρόνια δεν θα μπορούσα να φανταστώ πως ένα ψάρι μπορεί να σου προσφέρει τόση χαρά όση κι ένας σκύλος!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries