Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-09-07, 17:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι,μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι από αυτό το είδος...Αρκεί όμως να έχεις και κάποια ανοιχτά μέρη χωρίς φυτά,μόνο με άμμο καθώς τους αρέσουν και πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο τους...Το υπόστρωμμα 1-1,5χιλιοστά είναι άμμος ή χαλίκι;(δεν ασχολούμαι ποτέ με τα χιλιοστά όταν διαλέγω υπόστρωμμα,απλά διαλέγω κάτι τόσο ή και πιο ψιλό από την θαλασσινή άμμο...)Είναι λοιπόν ψιλή άμμος το δικό σου ή λεπτό χαλίκι;Αν είναι χαλίκι,καλό θα ήταν να το άλλαζες σε άμμο πρωτού βάλεις αυτό το ψάρι καθώς έχει ευαίσθητα μουτσάκια στο στόμα...Επίσης,είναι απαραίτητο να έχεις και μερικά μεγάλα ξύλα για να μπορεί αν έχει κάποιο άνετο μέρος να κρυφτεί...Σωλήνας ή κούφιο ξύλο δεν είναι απαραίτητα για την διατήρηση αυτού του ψαριού παρα μόνο για καλύτερες πιθανότητες αναπαραγωγής...
Πράγματι,υπάρχουν αναφορές(και φωτό)από κάποια Rineloricaria που έχουν ξευγαρώσει πάνω σε φύλλα Echinodorus,επειδή όμως αυτά δεν είναι R. eigenmanni,καλό είναι να είμαστε επιφυλακτικοί...Δεν είναι σίγουρο οτι όλα τα Rineloricaria θα ζευγαρώσουν σε ανοιχτά μέρη...Η πλειοψηφία και παρα πάνω των αναπαραγωγών έχουν γίνει με σωλήνα pvc ή μπαμπού...

Σχετικά με το αν τρώει σκαλαροαυγά,αυτό μπορώ να στο ΕΓΓΥΗΘΩ!!!! Τρελένονται για φρέσκα αυγά ψαριών και δεν αντιμετωπίζουν το παραμικρό πρόβλημα στο να τα φάνε την νύχτα...Το δικό μου το είχα πιάσει στα πράσσα(μαζί με τον Hemiancistrus subviridis μου και το Platydoras costatus μου )να έχει πέσει με τα μούτρα στα αυγά των Microgeophagus ramirezi μου είχαν μόλις ζευγαρώσει το απόγευμα της ίδιας μέρας...Οι γονείς τα είχαν παίξει όπως καταλαβαίνεις... Την επόμενη μέρα το φύλλο Echinodorus στο οποίο γέννησαν τα ramirezi ήταν καθαρό...
Όχι,δεν θα έχει πρόβλημα από τον εντονο φωτισμό αρκεί να του έχεις σκιερά μέρη από ξύλα καθώς και ξερά φύλλα στον βυθό για να μπορεί να κρύβεται όποτε θέλει...Εκτιμά ιδιαίτερα τα μεγαλούτσικα ξερά φύλλα καθώς και τα ψηλά ξύλα που φτάνουν μέχρι την επιφάνεια καθως τους αρέσει να κοιμοίνται στα μεσόνερα και όχι στον πάτω...
Τα ramirezi δεν θα τους πειράξουν...Τώρα από κοπαδόψαρα,ψάχτο πολύ το θέμα γιατί πολλά τους τσιμπάνε τα fillaments της ουράς...Τα cardinal είναι πολύ καλά στη συμπεριφορά και δεν τους πειράζουν...Από την άλλη στο μέλλον ίσως γίνουν φαί των αγγελόψαρων...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,07007 seconds with 11 queries