Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 11-07-09, 00:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θεωρώ ότι η άσκοπες αλλαγές νερού δεν προσφέρουν καλό.
(σε ότι αφορά τα Γκαπί. Από δική μου εμπειρία.)

Έχω κατάληξη ότι οι συχνές αλλαγές νερού βοηθάνε στο να γεννήσουν τα θηλυκά. Τώρα αυτό δε ξερώ αν είναι καλό γιατί ίσως τα ψαριά το συνδυάζουν με κάτι άλλο που ίσως στην φύση να σημαίνει ότι η λίμνη τους θα γεμίσει με νερό από πλημμύρες και θα έρθει και τροφή από την στεριά από τα πλημμυρισμένα χώματα.

Εγώ που δεν κάνω συχνές αλλαγές βλέπω ότι τα θηλυκά όταν έρθει η ώρα τους πάνε στην γωνιά τους και γεννάνε .

Οι αλλαγές νερού καταστρέφουν την βλέννη που υπάρχει πάνω στο σώμα τους.
Το αντιχλωριο δε θεωρό ότι κάνει τα πάντα ώστε το νερό να είναι τελείως ακίνδυνο.


Βάζω φωτογραφίες από όσα ψαριά μείνανε στο ενυδρείο (τα υπόλοιπα πήγαν σε λιμνούλα) οποίος ξέρει από γκαπί μπορεί να κρίνει αν έχουν σωστή διάπλαση, χρώματα, φαγωμένες ουρές, η δεν παίζει γόνος.

(το ενυδρείο έχει 4 μεγάλες θηλυκες και μια ποιο μικρή) μετράω αυτή την στιγμή κάπου 60-70 γόνους από 2 γέννες) μπορεί να είναι και από παραπάνω απλά έτσι νομίζω εγώ.
Κρυψώνα υπάρχει ένα μικρό κομμάτι ξύλο με μια καταστραμμένη ανουμπια.
Παρόλα αυτά όλα είναι υγιές όπως πάντα.

Μπορεί το ενυδρείο να μην είναι για το σαλόνι (το στήσιμο είναι για να μεγαλώνει σωστά ψαριά).

Οι αλλαγές του νερό είναι το τελευταίο που θα μας ενδιαφέρει για το αν τα ψαριά θα είναι υγιείς.
Τροφή-ήλιος-θερμοκρασία για μένα είναι τα βασικά αν αυτά είναι όπως πρέπει το νερό από μονό του θα στρώσει.

Είναι πολλά θα μπορούσα να πω αλλά μια και το φόρτε μου δεν είναι το γράψιμο γραφώ τα ποιο βασικά.

Μπορεί να διαφωνούνε κάποιοι με αυτά.
Απλά είναι εμπειρίες 3 και παραπάνω χρονών που ασχολούμαι μονό με το είδος αυτό και μπορώ να πω ότι δεν βλέπω θανάτους(τα γέρικα πεθαίνουν) οι αρρώστιες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G1.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  79,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G2.jpg
Εμφανίσεις:  373
Μέγεθος:  33,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G3.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  29,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G4.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  83,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  G5.jpg
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  32,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03719 seconds with 12 queries