Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 17-11-09, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου τώρα ότι το νερό που πίνεις στην περιοχή σου είναι ελεύθερο από χλώρια και χλωραμίνες .
-------------------------

Ανάλυσε το λίγο σε παρακαλώ.
Γιαννη επι του αρχικου θεματος τα συμπτωματα ελλειψης οξυγονου ειναι να συγκεντρωνονται τα ψαρια στην επιφανεια και να προσπαθουν να αναπνευσουν ατμοσφαιρικο αερα! Εσυ αναρωτιεσαι αν προκειτε για δηλητηριαση που σε τετοια περιπτωση δεν θα ειχαν τετοια συμπεριφορα αλλα ακανονιστη κολυμβηση, θανατους κ.τ.λ.
Οπως σωστα λεει ο Κωστας .. οσο πιο ψηλα ειναι η θερμοκρασια τοσο μειωνονται τα επιπεδα οξυγονου στο νερο!
Στο νερο βρυσης υπαρχει χλωριο ... στο φιλτρο αναπτυσσονται βακτηρια που διασπουν την αμμωνια και καταναλωνουν μερος των υποπροιοντων αυτης της διασπασης! Αν χρησημοποιησουμε -σε αλλαγη νερου- νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο ... τοτε σκοτωνουμε τα βακτηρια αυτα με συνεπεια να συσσωρευεται αμμωνια που κανει κακο στα ψαρια μας! Το να λες οτι επαθαν δηλητηριαση απο νερο βρυσης ειναι σαν να λες οτι ολοι οσοι πινουν νερο απο τη βρυση θα παθουν το ιδιο!
Θα συμφωνησω με τον dimis1978! Νερο που δεν ειναι ποσιμο απο εμας δεν ειναι αναγκαια ακαταλληλο για τα ψαρια! Τι παραδειγμα θελεις? Σου αρκει οτι εμεις δε πινουμε θαλασσινο η υφαλμηρο νερο αλλα τα αναλογα ειδη ψαριων ζουν μεσα σε αυτο?
Δε μπορω να καταλαβω τι προσπαθεις να αποδειξεις! Μηπως δουλευεις στην ΕΥΔΑΠ και ξερεις οτι το νερο της βρυσης ειναι δηλητηριασμενο η ακαταλληλο?
Εγω μονο υποψιες εχω και πινω (πια) απο Α/Ο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries