Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 10-10-05, 13:45
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Απο την εμπειρία μου, δεν είναι φάρμακο, αν και σε περιπτώσεις όπως αυτή που λέει ο Halvas μπορεί να βοηθήσει.
Αρα δεν ειναι αχρηστο, και σε περιπτωσεις ειναι φαρμακο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Αλλά και πάλι, εγώ δεν είδα ποτέ κάποια σημαντική διαφορά που να δικαιολογεί να το προτείνω σαν φάρμακο.
Το ότι πολλοί άλλοι έχουν δει διαφορά λέει για σένα κάτι;
Παράθεση:
Δεν παίζει ρόλο μόνο η βιολογία του ενυδρείου. Ένα στρωμένο ενυδρείο μπορεί να σηκώσει πολλά ψάρια, αλλά τα ψάρια θα είναι εντελώς στρεσαρισμένα γιατί ο χώρος που τους προσφέρεις είναι πολύ μικρός για να κολυμπήσουν, για να αποφύγουν τους επίμονους αρσενικούς (για τις θηλυκιές γκαπίνες). Όλα αυτά συμβάλουν πολύ στην εμφάνιση ασθενειών.
Επίσης μη συγκρίνεις τα 50λιτρα στα μαγαζιά με τα 1500000 ψάρια γιατί εκει α) δε τους ενδιαφέρει συνήθως αν θα πεθάνουν κάποια και το θεωρούν φυσιολογικό να έχουν απώλειες β) δε σκοπεύουν να τα κρατήσουν εκεί για περισσότερο απο 1 εβδομάδα. Εμείς σαν χομπίστες δε νομίζω ότι στοκάρουμε το ενυδρείο μας με αυτά τα κριτήρια.
Καλό θα ήταν αν σε ενδιαφέρει ο διάλογος να μένεις σε αυτά που λέμε.
Είδες πουθενά να λέω εγώ ότι σε ένα μικρό ενυδρείο τα ψάρια είναι μια χαρά;
Και ο πιο άσχετος καταλαβαίνει ότι σε λίγα λίτρα πολλά ψάρια για πολύ καιρό δεν πρέπει να μένουν.
Απλά η άποψη ότι τα προβλήματα των συγκεκριμένων ψαριών ξεκινούν από τα λίγα λίτρα είναι λάθος. Αυτό ήθελα να πω και να τονίσω ότι αν αυτό ήταν σωστό, στα καλά μαγαζιά, μετά από λίγες μέρες δεν θα έπρεπε να μένει ψάρι ζωντανό λόγω υπερφόρτωσης των ενυδρείων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01633 seconds with 11 queries