Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-06-13, 19:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Λοιπον, ξανα-καλως ηρθες για αρχη.

Θα σου πω τη γνωμη μου για αυτα που ρωτας:

Οι Plecos γινονται τεραστιοι και ειναι καταλληλοι για πολυ μεγαλα ενυδρεια και μονο. Ειχα και εγω παλιοτερα, οταν εκανα τα λαθη μου, ακριβως την ιδια κατασταση. Guppies με Pleco σε 60αρι. Ο Pleco σε 6 μηνες απο 3-4cm που τον πηρα, εγινε 10cm και αναγκαστηκα να τον χαρισω. Θα σου συνηστουσα να κανεις το ιδιο. Πριν τον χαρισω, ειχε δειξει επιθετικη συμπεριφορα προς τα Guppies. Λογικο, γιατι ηταν μικρο το ενυδρειο και το ψαρι δεν ηταν ηρεμο. Καλυτερα να προλαβεις αυτη τη συμπεριφορα.

Για τα Mollies Balloon, ειναι γεγονος οτι ειναι προϊοντα επιλεκτικων αναπαραγωγων, ωστε να γινουν ετσι. Το θεμα ειναι οτι εχουμε επεμβει στη φυση των ψαριων για να τα κανουμε "φουσκες", προκαλωντας πολλα προβληματα στην υγεια τους, μειωνοντας σημαντικα το προσδοκιμο ζωης τους. Καλο ειναι να μην αγοραζονται τετοιου ειδους ψαρια, ωστε καποια στιγμη να σταματησουν οι αναπαραγωγες τους. Αν δεν μπορεις να το δωσεις πισω, φροντισε το, δεν φταιει τιποτα αυτο. Αλλα τουλαχιστον μην παρεις και αλλο και γεννησουν.

Για τις αλλαγες νερου, ενας γενικος κανονας θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι 30% του νερου την εβδομαδα. Παντα με αποχλωριωμενο και ιδιας θερμοκρασιας νερο. Δες και αυτο, νομιζω θα σε βοηθησει.

Επισης, στον τομεα των αρχαριων θα βρεις διαφορα για να βαλεις τα πραγματα πιο σωστα στο μυαλο σου. Οπως και (για να μπεις στα δυσκολα με το καλημερα ) να φροντισεις για την ψυξη του ενυδρειου στα κοντα, εφοσον ο καιρος αρχιζει και ζεσταινει επικινδυνα.

Με λιγη υπομονη και αρκετο διαβασμα (και απο τους δυο σας), θα μπορεσετε να κανετε ενα σωστο ενυδρειο χωρις προβληματα.

Αυτα απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01702 seconds with 11 queries